Chios: ostrov tisíce vůní

Pátému největšímu řeckému ostrovu se také říká „ostrov opojných vůní“. Chios totiž omamně voní po celý rok.

Ostrov je téměř přesně rozdělen na sever a jih, kdy dělící linii představuje právě hlavní město. Sever ostrova je především hornatý (s nejvyšší horou Pelinaio 1297m) a méně osídlený. 

Hlavní město Chios

Hlavní město ostrova Chios se oficiálně nazývá stejně jako celý ostrov, tedy Chios. Ovšem stejně jako v případě mnoha jiných hlavních měst řeckých ostrovů, se mu říká prostě Chora. Se svými 27 tisíci obyvateli se jedná o největší město ostrova a zároveň o jeho obchodní, vzdělávací, kulturní a správní centrum, stejně jako o nejvýznamnější námořní přístav ostrova.

Kastro: středověká pevnost v hlavním městě

Středověká pevnost Kastro se nachází v severní části hlavního města Chios a byla postavena v období Byzantské říše na konci 10. století. Po celý středověk sloužila jako obranná, správní a obchodní pevnost nejen pro obyvatele hlavního města, ale především pro vládce ostrova. Ti pocházeli z řad Janovanů, Benátčanů i Osmanských Turků. Tito všichni se na pevnosti nějak podepsali a zanechali na ní dodnes zřetelné stopy.

Kambos: kvetoucí chioská zahrada

Jedna z nejzajímavějších oblastí celého ostrova, Kambos, leží pouhých 6 kilometrů jižně od hlavního města směrem do vnitrozemí. Snoubí se zde architektura tradičních šlechtických domů s přírodou v podobě zahrad plných voňavých citrusových stromů. Kambos je natolik výjimečný, že je prohlášen za „historicky cenné tradiční osídlení“ pod ochranou Ministerstva kultury.

Jihovýchodní Chios: Turisty nejvyhledávanější oblast ostrova

Celá jižní i východní část ostrova má nejrozvinutější turistické zázemí, nachází se zde nejvíce ubytovacích kapacit, nejlepší písečné i oblázkové pláže i úžasné přírodní bohatství.

Nejvyhlášenější turistickou pláží na ostrově je Karfas, je dlouhá, písčitá a s velmi pozvolným vstupem do moře. Rovněž budete okouzleni malými malebnými přístavy v Agia Ermioni a Agia Fotini, ale i vesničkami ve vnitrozemí.

Jižní Chios: tajemství bohatého ostrova

Jih ostrova je nížinatý a ideální pro pěstování olivových stromů, vinic a především keřů řečíku lentišku. Tento vysoký keř zde tvoří rozsáhlé háje a je právě tím tajemstvím, proč je Chios jedinečným, bohatým a hrdým ostrovem.

Kromě sadů řečíkových keřů vás na jihu ostrova čekají známé středověké „mastichové“ vesnice, krásné pláže, jediná archeologická lokalita i významná jeskyně.

Pyrgi: malovaná vesnice

Je největší a pro mnohé i nejdůležitější středověkou vesnicí na Chiosu. Pyrgi budí obdiv především díky své velmi dobře zachovalé architektuře, která si i přes četné moderní zásahy stále udržuje ráz pevnostního středověkého osídlení.

Znakem Pyrgi jsou sgrafita na fasádách domů, kterým se zde říká „xysta“.

Mesta: autentický středověk

Mesta je nejlépe dochovanou mastichovou vesnicí a spolu s Pyrgi je turisty nejnavštěvovanější. Zároveň je jednou z nejkrásnějších středověkých vesnic na celém ostrově.

Původní tvar Mesty byl trojúhelníkový se třemi obrannými věžemi v každém rohu. Vesnice byla postavena v době Byzance a její opevnění bylo vylepšeno Janovany ve 12. století. Do vesnice vedla pouze jedna hlavní brána, „Kapitánova“, která byla na noc a v případě nebezpečí uzamčena.

Emborio: jediná významná archeologická lokalita na ostrově

Chios je nejsevernějším ostrovem starověké oblasti zvané Jónie. Stopy lidského osídlení zde byly nalezeny již v pozdní době kamenné (4500 – 3200 př. n. l.). Osada v Emboriu byla postavena na strmých svazích kopce Profitis Ilias již v 8. století př. n. l. prvními Jóny, kteří sem připluli z Euboie. Toto místo si vybrali díky bezpečnému přístavu, přirozenému zdroji pitné vody a úrodné nížině.

Střední Chios: jedna z řeckých památek UNESCO

Centrální část ostrova Chios je díky přírodním krásám a řídkému osídlení jednou z nejpůsobivějších. Vydáte-li se z hlavního města na západ, budete muset překonat výrazné výškové rozdíly, narazíte jen na málo vesniček a na konci vaší cesty na vás čekají nádherné a klidné pláže západního pobřeží.

Nea Moni: chioská památka UNESCO

Někde uprostřed ostrova, mezi jihem a severem, se nachází klášter Nea Moni obklopen vysokou obrannou zdí a ještě vyššími cypřiši. Tento klášterní komplex o celkové rozloze 17 hektarů je nejvýznamnějším křesťanským chrámem celého ostrova.

Původní mužský, dnes už ženský klášter se stal útočištěm tisícovky ostrovanek s dětmi během tureckého masakru v roce 1822. Ušetřen nebyl nikdo…

Anavatos: memento tureckého běsnění

Samotný pohled na vesničku Anavatos musí v návštěvníkovi vyvolat obdiv i hrůzu. Domy jsou vystavěny na strmé skále, kam není jiného přístupu a ani jiného úniku, než z jižní strany. Již samotný název v řečtině znamená „těžko přístupný“, a to je důvod, proč byla vesnice vybudována právě zde.

Ponořte se do atmosféry místa, které bylo vypleněno v roce 1822 a následně zcela opuštěno.

Severovýchodní Chios: kde učíval Homér

Severovýchodní pobřeží ostrova je převážně skalnaté s mnoha malebnými zálivy. Když se vydáme z hlavního města na sever, projedeme jeho předměstím Vrontados. Kromě něj je v této části ostrova zajímavá vesnice Langada, malebná rybářská vesnička s mnoha výtečnými rybími tavernami. O něco větší je Kardamyla, středověké městečko s mnoha památkami.

Severozápadní Chios: kde žila svatá patronka ostrova

Severozápad ostrova Chios je možná o něco málo zajímavější než její severovýchodní soused. Nachází se zde totiž největší severní město Volissos s byzantským hradem, klášter Agia Markelly, která je patronkou ostrova, dalším turistickým lákadlem je určitě jeskyně Agio Galas nebo léčivé prameny ve vesnici Agiasmata.

Volissos: oblíbený cíl byzantských králů

Hlavním centrem severozápadní části ostrova je Volissos, městečko vystavěné na svazích kopce, z něhož na něj shlíží byzantský hrad. Volissos je považován za jedno z pravděpodobných rodišť Homéra, říká se, že zde pobýval a vyučoval děti chioského vládce. A samozřejmě se i jedno místo v městečku jmenuje „Homérův dům“. Podle křesťanské tradice se zde narodila svatá Markella.

Agia Markella: klášter patronky ostrova

Nedaleko největšího města severozápadního Chiosu Volissos se nachází klášter světice pravoslavné církve, svaté Marcely. Ta pocházela a žila právě v tomto městě a na místě dnešního kláštera zemřela v roce 1500 mučednickou smrtí.