Skopelos: kde se borovice dotýkají moře

Druhý největší ostrov severních Sporad má rozlohu 96 km2 a sousedí s menším Skiathosem a větším Alonnisem. Vyniká sice přírodními skvosty, čisťounkým mořem a vynikajícím vínem, ale nepatří mezi nevyhledávanější řecké ostrovy. Proč? Důvod je prostý – není zde letiště a turisté se sem musí dopravit trajektem z vedlejšího Skiathosu. Avšak pro návštěvníky vyhledávající klidnější místa, je právě toto velikou výhodou.

Skopelos je považován za jeden z nejzelenějších ostrovů v Řecku, celých 67% rozlohy zabírají panenské borovicové lesy, které jsou chráněné státem.

Hlavní město Skopelos

Od první chvíle, kdy skopeloské hlavní město spatříte přibližujíc se do přístavu, ucítíte, že propadáte jeho kouzlu. Bílé domečky a bezpočet kostelů roztroušených na svazích kopce a se zelená hora v pozadí, to je pohled, na který nezapomenete.

Hlavní město Skopelosu se řadí mezi nejkrásnější v Egejském moři a právem je vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Mamma Mia! na Skopelosu

Ostrov Kalokairi z muzikálu Mamma mia! je Skopelos. Přesněji řečeno převážná část exteriérových scén byla natáčena na tomto ostrově. Natáčení probíhalo na přelomu srpna a září 2007 a ač se to zdá neuvěřitelné, vše se stihlo za 7 dní.

Skopelos byl vybrán jako ideální mezi dalšími 21 řeckými ostrovy a vděčil tomu zejména své zeleni. Vydejme se po stopách veleúspěšného muzikálu.

Agios Iannis sto Kastri: kostelík z muzikálu Mamma Mia!

Kostelík svatého Jana Křtitele je malá bílá stavba tyčící se na skále o výšce 106 m. n. m. a vede k ní 106 schodů do této skály vytesaných.

Pro zahraniční turisty je bezesporu kostelík známý jako místo svatebního obřadu Sophie a Skye z muzikálu Mamma Mia! Svatební průvod stoupá po žárovkami osvětleném schodišti a Donna ladně vyběhne oněch 106 schodů a navíc v podpatcích… Vydejte se ke kostelíku i vy, podpatky však radši nechejte doma 🙂

Pláže na Skopelosu

Na Skopelosu najdete pláže, které se řadí mezi ty nejkrásnější v celém Egejském moři. Jsou vyhlášené díky čistému zelenomodrému moři a také díky tomu, že jsou obklopeny bezpočtem borovic.

Vybrala jsem pro vás ty nejvyhledávanější pláže na ostrově. Z hlavního města přijedeme do Stafylosu a odtud pokračujeme dál na západ.

Kláštery na Skopelosu

Na Skopelosu se nachází mnoho významných klášterů postavených na místech s nádherným výhledem. Jsou historicky i architektonicky cenné a ukrývají mnoho vzácných předmětů. Okolo hlavního města je rozeseto na 15 klášterů, na celém ostrově je jich dokonce 40.

Obydlené kláštery můžete navštívit a to v obecně platných návštěvních hodinách 8:00-13:00 a 17:00-19:00. Ty nejzajímavější najdete pár kilometrů od hlavního města Chora, v kopci Paluki.

Architektura na Skopelosu

Architektura na ostrově Skopelos představuje zajímavý fenomén, který se vyznačuje svou rozmanitostí. Nemůžeme říct, že by všechny domy byly postaveny v jednotném stylu, a tak zde najdeme stavby ovlivněné benátskou, makedonskou, pilijskou architekturou, ale i domy stylu neoklasicismu.

Projděte se hlavním městem Chora, kde jsou všechny tyto čtyři vlivy nejpatrnější.

Dračí průrva na Skopelosu

Tento nádherný přírodní úkaz se nachází mezi pláží Stafylos a výběžkem Amarantos. Dračí průrvu můžete navštívit pouze lodí, a bez ní ji tedy můžete bohužel/naštěstí obdivovat jen z výšky.

Místo dostalo název podle místní pověsti, která hovoří o tom, že před 800 lety se na ostrově objevil drak, který požíral všechny místní obyvatele. Na Skopelosu tak nikdo nesměl zůstat a z okolních ostrovů sem dokonce posílali všechny odsouzence na smrt, aby byli nestvůrou sežráni. Takto to šlo asi 400 let.