ALONNISOS

O tomto se téměř neznámém řeckém ostrově se říká, že právě zde najdete ty nejkrásnější barvy moře. Bílé skály a červená hlína se tady snoubí se smaragdovým mořem, v němž se odráží zelená barva borovicových lesů. Na tomto 64 km2 velkém ostrově žije pouhých 1 500 obyvatel. Alonnisos však není vyhledávaným cílem pouze pro turisty toužící po samotě a panenské přírodě, Alonnisos má i svá skrytá tajemství!

Jedním z těchto tajemství je mořský park světového významu, žijí zde totiž ohrožené druhy tuleňů monachus-monachus. Další nečekaný důvod k návštěvě ostrova může představovat sídlo Akademie homeopatického lékařství.

ATHÉNY

Hlavní a zároveň největší město Řecka je velkým tahákem pro milovníky starověku a to především klasického období. Ale Athény, to není jen Akropolis, vznik demokracie, Sokrates a Aristoteles. Jsou to i byzantské kostely, osmanská mešita a hamam, stopy po éře řeckého království a moderní architektura na okrajích města.

Na Athénách mám ráda jejich různorodost, na straně jedné honosné starověké stavby, na straně druhé graffiti, na každé zdi. Řecký národ byl během své více než tisícileté existence vystaven mnoha tvrdým ranám a právě v Athénách na ně narazíte nejčastěji. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe.

CHIOS

Tento pátý největší řecký ostrov je doslova mou srdeční záležitostí. Po pár dnech jsem se do něj beznadějně zamilovala a měla pocit, že jsem tam opravdu doma. A čím je Chios tak úžasný? Především tím, že se nepotřebuje přizpůsobovat turistům, je hrdý a vznešený. Takový dojem na mě aspoň udělal.

Na Chiu najdete nádherné pláže v čele s pláží s černými lávovými oblázky. Ve vnitrozemí je spousta nádherných středověkých vesnic s ještě původním obranným systémem. Na ostrově se slavný řecký hudebník Mikis Theodorakis a patrioti věří, že i Homér a Kryštof Kolumbus.

Největším pokladem ostrova je však masticha – pryskyřice z keře řečík lentišek, která kape jen na jižní straně ostrova Chios a nikde jinde na světě.

INUSSES/OINOUSSES

Tento komplex devíti maličkých ostrůvků o celkové rozloze 14 km2 leží mezi ostrovem Chios a tureckou pevninou. Z těchto 9 ostrůvků je trvale obydlen pouze jeden, ten největší z nich. Jmenuje se Inussa a nachází se na něm stejnojmenné hlavní město.

Na ostrově žije asi 500 obyvatel a největší část z nich se zabývá mořeplavectvím (další rybářstvím či pastevectvím ovcí). Co bychom asi nečekali je, že z tohoto ostrůvku pochází mnoho bohatých rejdařských rodin! Ty, přestože dnes už žijí převážně v zahraničí, udržují se svou domovinou čilý kontakt. Mimi jiné finančně podporují místní Námořní akademii, jednu z nejvýznamnějších námořnických škol v Řecku.

SKIATHOS

Přesto, že je na tomto malinkém řeckém ostrově vybudováno asi jen 14 km asfaltových silnic, řadí se mezi top destinace pro mladé turisty chtivé bujarého nočního života. Skiathos se tak staví po bok o něco slavnějšímu rhodoskému Faliraki či zakynthoskému Laganasu.

Na Skiathosu si však přijdou na své i pěší turisté, ostrov je totiž ve vnitrozemí nádherně zelený a jeho nejkrásnější částí vede dobře značená turistická stezka. Je až s podivem, kolik nádherných zákoutí ostrůvek o rozloze 61 km2 skýtá.

SKOPELOS

Druhý největší ostrov Severních Sporad má rozlohu necelých 100 km2. Vyniká sice přírodními skvosty, čisťounkým mořem a vynikajícím vínem, ale nepatří mezi nevyhledávanější řecké ostrovy. Proč? Důvod je prostý – není zde letiště a turisté se sem musí dopravit trajektem z vedlejšího Skiathosu. Avšak pro návštěvníky vyhledávající klidnější místa, je právě toto velikou výhodou.

Na Skopelosu se z velké části natáčel muzikál Mamma Mia! a naštěstí ani tato událost světového významu nepřeměnila ostrov na továrnu na turisty. Vítejte na filmovém ostrově Kalokairi!

SYMI

Co do rozlohy je Symi osmým největším ostrovem dvanácti dodekanéských ostrovů, tedy celkem malý. Jednu dobu byl však stejně významný, ne-li dokonce významnější než jeho mnohem větší soused, ostrov Rhodos.

Symi proslulo lovem mořských hub, stavbou kvalitních dřevěných lodí a významnou obchodní flotilou. Dnes jsou ještě stále patrné pozůstatky někdejšího bohatství ostrova v podobě honosných neoklasicistních staveb v hlavním městě. Symi je oblíbenou destinací pro jednodenní lodní výlety z Rhodu.

ZAJÍMAVOSTI Z ŘECKA

Informace o Řecku, které mi přišly zajímavé, ale nezařaditelné 🙂