Chios: ostrov tisíce vůní

Pátému největšímu řeckému ostrovu se také říká „ostrov opojných vůní“. Chios totiž omamně voní po celý rok.

Ostrov je téměř přesně rozdělen na sever a jih, kdy dělící linii představuje právě hlavní město. Sever ostrova je především hornatý (s nejvyšší horou Pelinaio 1297m) a méně osídlený. 

Hlavní město Chios

Hlavní město ostrova Chios se oficiálně nazývá stejně jako celý ostrov, tedy Chios. Ovšem stejně jako v případě mnoha jiných hlavních měst řeckých ostrovů, se mu říká prostě Chora. Se svými 27 tisíci obyvateli se jedná o největší město ostrova a zároveň o jeho obchodní, vzdělávací, kulturní a správní centrum, stejně jako o nejvýznamnější námořní přístav ostrova.

Kastro: středověká pevnost v hlavním městě

Středověká pevnost Kastro se nachází v severní části hlavního města Chios a byla postavena v období Byzantské říše na konci 10. století. Po celý středověk sloužila jako obranná, správní a obchodní pevnost nejen pro obyvatele hlavního města, ale především pro vládce ostrova z řad Janovanů, Benátčanů i Osmanských Turků.

Kambos: kvetoucí chioská zahrada

Jedna z nejzajímavějších oblastí celého ostrova, Kambos, leží pouhých 6 kilometrů jižně od hlavního města směrem do vnitrozemí. Snoubí se zde architektura tradičních šlechtických domů s přírodou v podobě zahrad plných voňavých citrusových stromů.

Jihovýchodní Chios: Turisty nejvyhledávanější oblast ostrova

Celá jižní i východní část ostrova má nejrozvinutější turistické zázemí, nachází se zde nejvíce ubytovacích kapacit, nejlepší písečné i oblázkové pláže i úžasné přírodní bohatství.

Nejvyhlášenější turistickou pláží na ostrově je Karfas, je dlouhá, písčitá a s velmi pozvolným vstupem do moře.

Jižní Chios: tajemství bohatého ostrova

Jih ostrova je nížinatý a ideální pro pěstování olivových stromů, vinic a především keřů řečíku lentišku. Tento vysoký keř zde tvoří rozsáhlé háje a je právě tím tajemstvím, proč je Chios jedinečným, bohatým a hrdým ostrovem.

Kromě sadů řečíkových keřů vás na jihu ostrova čekají známé středověké „mastichové“ vesnice, krásné pláže a jediná archeologická lokalita.

Pyrgi: malovaná vesnice

Je největší a pro mnohé i nejdůležitější středověkou vesnicí na Chiosu. Pyrgi budí obdiv především díky své velmi dobře zachovalé architektuře, která si i přes četné moderní zásahy stále udržuje ráz pevnostního středověkého osídlení.

Znakem Pyrgi jsou sgrafita na fasádách domů, kterým se zde říká „xysta“.

Mesta: autentický středověk

Mesta je nejlépe dochovanou mastichovou vesnicí a spolu s Pyrgi je turisty nejnavštěvovanější. Zároveň je jednou z nejkrásnějších středověkých vesnic na celém ostrově.

Vesnice byla postavena v době Byzance a její opevnění bylo vylepšeno Janovany ve 12. století. 

Emborio: jediná významná archeologická lokalita na ostrově

Chios je nejsevernějším ostrovem starověké oblasti zvané Jónie. Stopy lidského osídlení zde byly nalezeny již v pozdní době kamenné (4500 – 3200 př. n. l.). Osada v Emboriu byla postavena na strmých svazích kopce Profitis Ilias již v 8. století př. n. l. prvními Jóny, kteří sem připluli z Euboie. Toto místo si vybrali díky bezpečnému přístavu, přirozenému zdroji pitné vody a úrodné nížině.

Střední Chios: jedna z řeckých památek UNESCO

Centrální část ostrova Chios je díky přírodním krásám a řídkému osídlení jednou z nejpůsobivějších. Vydáte-li se z hlavního města na západ, budete muset překonat výrazné výškové rozdíly, narazíte jen na málo vesniček a na konci vaší cesty na vás čekají nádherné a klidné pláže západního pobřeží.

Nea Moni: chioská památka UNESCO

Někde uprostřed ostrova, mezi jihem a severem, se nachází klášter Nea Moni obklopen vysokou obrannou zdí a ještě vyššími cypřiši. Tento klášterní komplex o celkové rozloze 17 hektarů je nejvýznamnějším křesťanským chrámem celého ostrova.

Původní mužský se stal útočištěm tisícovky žen s dětmi během tureckého masakru v roce 1822.

Anavatos: memento tureckého běsnění

Samotný pohled na vesničku Anavatos musí v návštěvníkovi vyvolat obdiv i hrůzu. Domy jsou vystavěny na strmé skále, kam není jiného přístupu a ani jiného úniku, než z jižní strany. Již samotný název v řečtině znamená „těžko přístupný“, a to je důvod, proč byla vesnice vybudována právě zde.

Ponořte se do atmosféry místa, které bylo vypleněno v roce 1822 a následně zcela opuštěno.

Severovýchodní Chios: kde učíval Homér

Severovýchodní pobřeží ostrova je převážně skalnaté s mnoha malebnými zálivy. Když se vydáme z hlavního města na sever, projedeme jeho předměstím Vrontados. Kromě něj je v této části ostrova zajímavá vesnice Langada, malebná rybářská vesnička s mnoha výtečnými rybími tavernami. O něco větší je Kardamyla, středověké městečko s mnoha památkami.

Severozápadní Chios: kde žila svatá patronka ostrova

Severozápad ostrova Chios je možná o něco málo zajímavější než její severovýchodní soused. Nachází se zde totiž největší severní město Volissos s byzantským hradem, klášter Agia Markelly, která je patronkou ostrova, dalším turistickým lákadlem je určitě jeskyně Agio Galas nebo léčivé prameny ve vesnici Agiasmata.

Volissos: oblíbený cíl byzantských králů

Hlavním centrem severozápadní části ostrova je Volissos, městečko vystavěné na svazích kopce, z něhož na něj shlíží byzantský hrad. Volissos je považován za jedno z pravděpodobných rodišť Homéra, říká se, že zde pobýval a vyučoval děti chioského vládce. A samozřejmě se i jedno místo v městečku jmenuje „Homérův dům“. Podle křesťanské tradice se zde narodila svatá Markella.

Agia Markella: klášter patronky ostrova

Nedaleko největšího města severozápadního Chiosu Volissos se nachází klášter světice pravoslavné církve, svaté Marcely. Ta pocházela a žila právě v tomto městě a na místě dnešního kláštera zemřela v roce 1500 mučednickou smrtí.

Z místa, kde mělo k této tragédii dojít, dodnes vyvěrá teplá léčivá voda, která je zbarvená červeně. Prý je to krev zavražděné dívky. 

Masticha: Chioské zlato

Mastichou se v řečtině označuje pryskyřice, která kape z keře řečíku lentišku. Tento poměrně vysoký keř roste v různých zemích Středozemí, ale pouze na ostrově Chios, a to navíc jen na jeho jižní části, dává tuto pryskyřici. Ta v kapkách stéká na zem, takže to vypadá, jako by keř plakal.

Ve středověku rozšířili mastichu téměř do celého světa Janované.

Pláže na Chiosu

Chios je pátý největší řecký ostrov a jelikož délka jeho pobřeží čítá 213 km, dá se očekávat, že zde najdete nepřeberné množství pláží. Od nejznámějších pláží Karfas a Mavra Volia až po malinké a liduprázdné zálivy na severu ostrova.

Kterou pláž byste si vybrali vy? Nechte se inspirovat.

Jeskyně na Chiosu

Málokdo ví, že Chios je odborníky považován za „geologický ráj“. Nachází se zde totiž jeskyně s nejstaršími nálezy pravěkých fosilií v Řecku. Pro návštěvníky jsou dostupné dvě z nich, které zaujmou svou nádhernou krápníkovou výzdobou.

Olympi a Agio Galas jsou ony dvě veřejnosti přístupné jeskyně. Nejsou nikterak rozlehlé, ale ukrývají – na Řecko – výjimečně krásnou výzdobu.