Filopappův pomník: Nejkrásnější výhled na Akropolis

Označení Filopappův pomník se vžilo pro mauzoleum pořečtěného Syřana Gaia Julia Antiocha Filopappa, které bylo v letech 114 – 116 n. l. postaveno na starověkém pahorku Múz. Tento kopeček s překrásným výhledem na Akropolis je dnes již známý jako Filopappův pahorek. Gaius Filopappos byl vnukem syrského krále Antiocha IV. a v letech 90-100 římským správcem Athén, a jelikož byl u obyvatel oblíben, byl mu udělen čestný titul „Athénský občan“ a ve městě byl dokonce i pohřben.

Pomník měří 9,8 x 9,3 metrů a jeho součástí je i pohřební místnost, ta se nacházela na jižní straně kdysi čtvercového monumentu. Mauzoleum bylo postaveno z pentelského mramoru a jeho podstavec o výšce 3,08 metrů je z poroského kamene a byl pokryt deskami hymettského mramoru. Jeho severní strana, která je viditelná z Akropole, byla bohatě zdobena sochami. Máme záznam o tom, že pomník byl dochován téměř nedotčen až do 15. století, kdy místo navštívil Kyriakus z Ancony a opsal pět nápisů na fasádě, poškození tedy muselo proběhnout až po této jeho návštěvě.

Ze tří nápisů pod sochami se dozvídáme jména zobrazených postav. Uprostřed se nachází zemřelý a zde pochovaný Filopappos, syn Epifanův, nalevo Antiochus, syn krále Antiochův a napravo král Seleukus Nikator, syn Antiochův.

V roce 1898 zde probíhaly archeologické vykopávky a následující rok konzervační práce. Nedávné výzkumy prokázaly, že části tohoto monumentu byly Turky použity na stavbu minaretu u Parthenonu. Do dnešních dnů se tak dochovaly 2/3 původní velikosti památníku, pohřební síň byla bohužel zničena a vykradena.

Pahorek je v současnosti navštěvován jen sporadicky, turisté sem zabloudí jen zřídka. Ze skály pod mauzoleem je asi nejkrásnější výhled na Akropolis, kromě ní je odtud perfektně viditelný přístav Pireus, ostrovy Aigina i Salamína. Díky klidu a výhledům patří Filopappův pahorek k mým nejoblíbenějším místům v Athénách.

Chci na poznávačku do Athén

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *