Hotel Sacher: originál je jen jeden

Snad neexistuje nikdo, kdo by neznal pojem „Sachertorte“. Ano, je to ten věhlasný čokoládový dort s meruňkovou marmeládou a čokoládovou polevou. A troufám si tvrdit, že jen málokterý návštěvník Vídně odolá a tento typický zákusek si ve městě nevychutná.

Zákusek Sacher vznikl – jako všechny geniální vynálezy – vlastně náhodou. Okolo původu dortu už se vypráví hotové legendy, podle jedné z nich onemocněl šéfcukrář kancléře Meternicha, který zrovna v tu dobu hostil významné státníky a tak na konec slavnostní večeře nutně potřeboval i zákusek. Nemocného nadřízeného narychlo zastoupil jeho 16letý učeň Franz Sacher, ten popustil uzdu své fantazii a novinka s meruňkovou marmeládou byla na světě. A aby těch legend nebylo málo, přesná receptura Sacherova dortu je dodnes přísně tajná.

Zákusek si časem získal široký věhlas a svému vynálezci přinesl tak velké jmění, že jeho syn Eduard Sacher si mohl dovolit nechat vybudovat jeden z nejhonosnějších hotelů v centru Vídně. A jak už to tak bývá, co přináší slávu a zisky, o to se vedou spory a Sachertorte není výjimkou. Až do 60. let 20. století vedli soudní při o označení „originální Sacherův dort“ Hotel Sacher a cukrárna Demel. Spor nakonec vyhrál Hotel a jako jediný na světě může vyrábět „originální“ Sacherův dort s čokoládovou pečetí.

Již zmíněný Hotel Sacher je jeden z mála pětihvězdičkových hotelů ve Vídni, patří mezi ty nejluxusnější a nejvyhledávanější. Nebude to jen kvůli jeho jedinečné poloze v historickém centru města, hned vedle Staatsoper, Albertiny a Hofburgu, ale také díky slavnému jménu a minulosti.

Mezi známé hosty hotelu patřili i britský král Eduard VIII. a jeho milenka Wallis Simpsonová, současná britská královna Alžběta II. a její manžel princ Filip, monacký kníže Rainier a jeho manželka kněžna Grace, americký prezident J. F. Kennedy a další. Mezi těmi nejvykutálenějšími hosty však hrál prim bratr habsburského následníka trůnu Františka Ferdinanda d‘ Este Otto. Jako bezstarostný mladík oddávající se nočním zábavám a pitkám vtrhl jednoho večera do haly mezi hotelové hosty oděn pouze do opasku s šavlí.

Chci na poznávačku do Vídně

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *