Hudertwasserhaus: Bizarní bytový dům

Toto výjimečné a ve své době dost kontroverzní architektonické dílo Friedensreicha Hundertwassera je dnes hojně navštěvovanou památkou a je zařazeno na seznam rakouských kulturních památek.

Jeho autorem je Friedensreich Hundertwasser, což je pseudonym pro Friedricha Stowassera. Těm, co umí alespoň pár slovíček německy, neunikne, že si tento věhlasný umělec ve svém příjmení prostě přeložil české „Sto“ za německé „Hundert“. Architekt Hunderwasser se silně vymezil proti tehdejším konvenčním budovám s rovnými liniemi, zastával jedinečnost, živost a originalitu každé konkrétní stavby.

Podobně jako pro Gaudího v Barceloně, i pro Hundertwassera ve Vídni byl stěžejním tématem boj proti nepřirozeným rovným liniím a inspirace v přírodě, kde nic není strohé a rovné, naopak má vše svůj jedinečný tvar i barvu.

Dům byl postaven v letech 1983 – 1985 a Hundertwasser spolupracoval se zkušenými architekty Krawinou a Pelikanem. V domě jsou nezvyklé zvlněné podlahy, střecha je pokryta zeminou a trávou a přímo z místností vyrůstají větší stromy. Hundertwasser za projektování domu nepřijal žádnou odměnu, prý mu bylo ctí projektovat něco tak ošklivého.

Uvnitř domu se nachází 53 bytů, 4 kanceláře, 16 soukromých teras a 250 stromů a keřů. Ihned po dokončení domu začala tato doteď tichá vídeňská ulice přitahovat obrovské množství návštěvníků, kteří chtěli tuto „skládačku“ vidět na vlastní oči. Aby město ulevilo obyvatelům domu, kterým mnohdy turisté klepali na dveře a chtěli vidět interiéry, postavilo hned vedle obchodní pasáž ve stejném stylu.

S díly Hundertwassera se můžete setkat i na jiných místech Vídně. Je to KunstHausWien na ulici Untere Weisbergerstrasse 13, kde je vystaveno dílo Friedensreicha Hundertwassera. Jeho dílem je také plášť spalovací továrny Ferrwärme Wien, jejímž nejvýraznějším prvkem je vysoký sloup ze zlatou koulí.

Chci na poznávačku do Vídně

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *