Jagellonská univerzita v Krakově

Dnešní Jagellonská univerzita byla založena jako Krakovská akademie již v roce 1364, což z ní činí druhou nejstarší univerzitou ve střední Evropě (ano, po Univerzitě Karlově v Praze).

Akademie byla z počátku tvořena třemi fakultami: právnickou, lékařskou a svobodných umění (dnešní obdoba filozofické), teologická fakulta mezi ně trochu překvapivě nepatřila, přidala se až později. Dnes je součástí Jagellonské univerzity fakult 15, na nichž studuje více než 50 000 studentů (pro srovnání – na UK studuje asi 52 000).

Mezi významné osobnosti, kteří absolvovali Jagellonskou univerzitu patří například Mikuláš Koperník, jehož socha se nachází nedaleko Collegia Novum, Jan Sobieski nebo Karol Wojtyla.

Jednotlivé fakulty či ústavy sídlí (nejen) v různých historických budovách v centru města. Ty největší a nejvýznamnější budovy se nazývají kolegia.

Collegium Maius

Nachází se nedaleko Rynku Glowneho a právě zde bylo hlavní sídlo univerzity v době jejího založení. Dnešní stav kolegia odpovídá přelomu 14. a 15. století a jedná se o v Polsku nejstarší budovu určenou ke vzdělávání. Kromě knihovny a reprezentačních sálů se zde nacházely i přednáškové místnosti a v horních patrech i byty profesorů.

Dnes slouží tato budova k reprezentativním účelům, například zde probíhají promoce, a také jako Univerzitní muzeum, které si můžete po zakoupení vstupenky prohlédnout.

V prvním patře se nachází knihovna, do níž se vchází Zlatou bránou z roku 1492 a kde najdete knihy z počátku 16. století, ale také tři přístroje Mikuláše Koperníka. Další ze sbírky jeho astronomických nástrojů nebo starých slunečních hodin najdete v Koperníkově pokoji. Mimo jiné zde najdete i raritu – první globus na světě, na němž je vyobrazena Amerika.

Nemalým tahákem k návštěvě Collegia Maius je také malý orloj, který je v provozu denně v každou lichou hodinu mezi 9:00 – 17:00. Nachází se u Zlaté brány a střídají se zde významné osobnosti spjaté s existencí univerzity.

(www.wikipedia.org)

Collegium Novum

Dnešní hlavní budova univerzity se nachází nedaleko Collegia Maius na konci historické části města v parku Planty. Byla postavena ve stylu novogotiky v 80. letech 19. století.

V této budově se odehrála jedna významná historická událost: 6. 11. 1939 zadrželi nacisté ve druhém patře budovy 183 univerzitních zaměstnanců, naložili je na nákladní auta a odvezli do koncentračních táborů v Dachau a Sachsenhausenu.

Chci na poznávačku do Krakova

rnc-logo-color.jpg Lyžařské zájezdy se skipasem

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *