Jihovýchodní Chios: turisty nejvyhledávanější oblast ostrova

Celá jižní i východní část ostrova má nejrozvinutější turistické zázemí, nachází se zde nejvíce ubytovacích kapacit, nejlepší písečné i oblázkové pláže i úžasné přírodní bohatství.

Nejvyhlášenější turistickou pláží na ostrově je Karfas, je dlouhá, písčitá a s velmi pozvolným vstupem do moře. Rovněž budete okouzleni malými malebnými přístavy v Agia Ermioni a Agia Fotini, ale i vesničkami ve vnitrozemí. Thymiana proslula těžbou kvalitního kamene, který se používal při stavbě vil v Kambosu a je z něj také postaven velký místní kostel svatého Eustratia.

Tato oblast je také vstupní branou do oblasti mastichových vesnic, tedy na území, kde keř řečík lentišek dává blahodárnou pryskyřici zvanou masticha. Tyto vesnice poznáte snadno, byly postaveny ve středověku jako obranné pevnosti. Zdi domů, které představují hranice města, jsou silné a neprostupné, měly tak obyvatele chránit před případnými nepřáteli. A že těch, kteří si brousili zuby na vzácnou mastichu, bylo ve středověku více než dost. V této oblasti jmenujme například Kalamoti nebo Nenitu.

Karfas a okolí

Vydáte-li se po hlavní cestě z Chory směrem na jih, po pár kilometrech uvidíte na vysokém kopci klášter svatého Konstantina a Heleny. Byl založen v roce 1898 a dodržuje přísná pravidla klášterního života. Vstup mužům je sem zcela zakázán.

Klášter svatého Konstantina a Heleny

Po 6 kilometrech od hlavního města dorazíte do hlavního turistického střediska ostrova, do Karfasu. Místní kilometr dlouhá pláž s jemným pískem má velmi pozvolný vstup a tak je velmi vhodná zejména pro malé děti. Karfas je typické turistické centrum s mnoha tavernami, bary i diskotékou. Bavit se zde můžete ve dne i noci.

Karfas

Nedaleko Karfasu se nachází vesnička Agia Ermioni s malebným přístavem, v němž kotví rybářské loďky. Tato oblast byla v době janovské nadvlády vyhlášená svými vinicemi.

Přístav Agia Ermioni

Nad Karfasem se ve vnitrozemí nachází větší vesnice Thymiana, jejíž původní název znamenal „slavný“. Kdysi byla tato oblast známá díky kamenolomům, v nichž se těžil kvalitní stavební kámen hnědých a červených odstínů. Právě ten byl použit na stavbu vil v Kambosu, mnoha kostelů na ostrově, ale i na protějším maloasijském pobřeží. Jednou z ukázek těchto staveb je i místní kostel svatého Eustratia, který je jedním z největších na celém ostrově.

V roce 1967 zde byla dokonce objevena lebka 400 kilového mastodonta, který žil na Zemi před asi 15 miliony lety.

Kostel svatého Eustratia

Zde se také nachází klášter Agion Anargyron, který byl založen v roce 1639. Kdysi se sem uchylovali duševně nemocní s vírou, že je svatí dokáží vyléčit. tradice říká, že mnichů zde bylo vždy přesně 28. Bylo-li jich více, vždy někdo z nich zemřel. Klášter přestal fungovat v roce 1987.

Vesnice u moře

Vesnička Agia Fotini je se svou čistou oblázkovou pláží vyhledávaným cílem turistů toužících po tichu a klidu. Na kopci nedaleko Agia Fotini můžete spatřit bývalý klášter svatého Minase. Ten je velmi úzce spjat s novodobou historií ostrova. V dubnu 1822 zde bylo usmrceno 3000 lidí z hlavního města, kteří zde hledali úkryt před běsněním Turků. Klášter byl samozřejmě zničen a dnes zde najdete jen jeho ruiny.

Pláž Agia Fotini

O několik kilometrů jižněji se nachází Katarraktis, malá rybářská vesnice postavená až po velkém zemětřesení v roce 1881. Původní Starý (Palios) Katarraktis je dnes neobydlený, ale přitahuje pozornost mnoha historiků právě díky svým opuštěným středověkým domům a byzantským kostelům.

Opuštěný Palios Katarraktis

Ještě jižněji narazíme na vesnici Nenita s asi tisíci obyvatel a klášterem Svatých archandělů (Agion Taxiarchon) založeném v roce 1305. Klášter byl sice zničen v roce 1881, ale velmi záhy byl znovu obnoven. Nedaleká pláž Vokaria je nejbližším bodem ostrova k břehům Malé Asie.

Nenita

Oblast okolo vesnice Komi je známá svou produkcí zeleniny a vyhlášených melounů. A také svou písečnou pláží, která patří k nejkrásnějším na ostrově. Nefouká zde severní vítr, proto je místní moře klidné a velmi vhodné pro rodiny s dětmi. Z Komi se poslední léta stává další oblíbené turistické centrum.

Pláž Komi

Vesnice ve vnitrozemí

Mimo hlavní cestu z Chory na jih se nachází vesnice Kallimasia, která je zároveň první pravou mastichovou vesnicí. Ve středověku se jednalo o jednu z nejvýznamnějších vesnic, která však byla bohužel zničena během zemětřesení v roce 1881. Zříceniny obranných věží a vnějších zdí jsou důkazem někdejší slávy vesnice. Její obyvatelé se dodnes zabývají produkcí mastichy. Ve vesnici se nachází klášter Panny Marie Plakidiotisy, který byl založen v roce 1625. I zdejší místo bylo poznamenáno Turky v roce 1822, kteří na jeho dvoře zavraždili asi 600 mnichů.

Kallimasia

Dále na jih projedete vesnicemi Mesa a Exo Didyma. Mesa Dydima je rodnou vesnicí slavného řeckého spisovatele Emanuila Roidise. Ten si prý podle legendy chtěl nedaleko svého rodiště postavit vilu. Ovšem ve snu prý k němu přišla svatá Matrona a požádala jej, aby pro ni na tom místě raději postavil kostel. Roidisovy dvě sestry byly v tomto klášteře první jeptišky. Klášter je činný dodnes a žijí v něm 2 – 3 jeptišky.

Vesnice Mesa Didyma

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *