Agios Iannis sto Kastri: kostelík Mamma Mia!

Těsně před tím, než dorazíte do města Glossa, spatříte odbočku vpravo, která vede ke kostelíku Agios Iannis sto Kastri. Malá bílá stavba se tyčí na skále o výšce 106 m. n. m. a vede k ní 106 schodů do této skály vytesaných.

Pověst vážící se k založení kostelíku hovoří o rybáři z Glossy, který když se večer vracel z lovu, spatřil na vrcholku skály světlo. Toto světlo vídával od té doby každý večer, až se mu jednou ve spánku zjevila žena, která mu řekla, že se na tom místě nachází ikona. Když rybář na skálu vyšplhal, našel zde ikonu Jana Křtitele. Obraz si odnes s sebou, ale ať už jej umístil kamkoliv, neustále se vracel na své původní místo. A tak rybář postavil ikoně kostelík tam, kde chtěla zůstat navždy.

Oslavy svatého Jana probíhají na ostrově 29. srpna. Je to velký svátek pro všechny ostrovany a zejména pro obyvatele Glossy. Konají se sem dlouhé průvody a na náměstíčku se slouží mše od východu slunce až do pozdního večera.

Pro zahraniční turisty je však bezesporu kostelík známý jako místo svatebního obřadu Sophie a Skye z muzikálu Mamma Mia! Svatební průvod stoupá po žárovkami osvětleném schodišti a Donna ladně vyběhne oněch 106 schodů a navíc v podpatcích… Musím ještě zmínit to, že exteriér kostelíku byl filmaři upraven do podoby kostela Panagitsa tu Pyrgu v hlavním městě Chora.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *