Skiathoské letiště „Alexandros Papadiamantis“

Turisté, kteří míří na dovolenou na ostrov Skiathos, často ani netuší, jaká atrakce je zde čeká v podobě „obyčejného“ letiště…

Letiště bylo na Skiathosu postaveno v 70. letech a už samotná jeho stavba byla kuriozní. Jelikož povrch ostrova je poměrně hornatý a plocha dostatečně rovná a dlouhá na to, aby zde mohla být umístěna přistávací plocha, nebyla k nalezení, tak si ji Řekové vytvořili uměle. V okolí Skiathosu se nachází řada menších ostrůvků, jedním z nich byl i Lazareta, který kdysi sloužil jako místo, kam byli „odklízeni“ malomocní. A jelikož Lazareta byl Skiathosu nejblíž, jako nejefektivnější řešení se nakonec ukázalo tyto dva ostrovy propojit a udělat z nich jeden větší. Mezi nimi tak vznikla dlouhá rovná plocha…

Co se o letišti dozvíte z oficiálních zdrojů? Že se jedná o mezinárodní letiště s jednou z nejkratších přistávacích ploch v Řecku, měří přesně 1628 m. Je charakterizována jako „krátká a úzká“ a nesmí zde přistávat letadla větší než Boeing 757-200.

Co neoficiálního se dozvíte od místních? Stavbu měl prý finančně podpořit syn Aristotela Onassise, jehož tetička měla na Skiathosu svou soukromou vilu. A aby měla na ostrov snadnější dopravu, nechal jí zde postavit letiště.

Z vlastních zkušeností můžu prozradit, že místní přistávací plocha je velkým tahákem pro milovníky letadel a nejen pro ně. Nachází se totiž ani ne 10 minut chůze od hlavního města a pocit ze sledování letadel, které vám přistávají těsně nad hlavou nebo z toho, že si můžete natočit start Boeingu z minimální vzdálenosti, si mnoho turistů v žádném případě nenechá ujít.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *