Moni Evangelistrias: jediný fungující klášter na Skiathosu

Na ostrově Skiathos kdysi fungovaly kláštery čtyři. Dnes už je v provozu pouze jediný. Podle lokální tradice to sice není úplně ten nejdůležitější, ale díky své úloze, kterou sehrál v řecké historii, určitě ano.

Klášter Zvěstování Panně Marii je mužský a dnes je osídlen už jen 3 mnichy. Byl vybudován mezi lety 1794 až 1806 a pro turisty pobývající na Skiathosu je zajímavým cílem hned z několika důvodů.

Jedná se o menší klášterní komplex uprostřed zelených lesů s nádherným výhledem na moře, v jeho okolí se nachází pár dalších menších kostelíčků a pozor! Dokonce i malá vinička, ze které pak místní mniši vyrábí své domácí klášterní víno. Rozhodně se jedná o jeden z nejoriginálnějších a nejautentičtějších skiathoských suvenýrů.

Celý komplex je nádherně udržován, je zrekonstruován, v areálu můžete obdivovat andulky a papoušky a nechat na sebe dýchnout onu proslulou klidnou atmosféru svatého místa.

Zajímavá je i historie založení kláštera. Tohle místo bylo vybráno proto, že je z moře téměř „neviditelné“, což v období, kdy okolí brouzdaly pirátské galéry, přišlo náramně vhod. Za zmínku taky stojí to, že jej založili mniši, kteří byli na konci 18. století vyloučeni z komunity na Svaté hoře Athos, protože se mírně odklonili od Písma svatého (byli tudíž prohlášeni za něco jako heretiky).

Dost dlouho se zde ukrývali povstalci proti turecké nadvládě z řecké pevniny až celá tahle situace vyvrcholila v roce 1807 přísahou všech hlavních velitelů, že odteď budou za osvobození řecké vlasti bojovat všichni společně. A právě zde poprvé spatřila světlo světa dnešní oficiální vlajka Řecka.

V komplexu se nachází i muzeum, které se věnuje právě tomuto nejslavnějšímu období z historie kláštera a poslední důvod je zcela praktický… Až ke klášteru vás doveze místní minibus. Takže Vám přeji příjemný, pohodlný a obohacující výlet za kulturou.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *