Nápoje v Řecku: uzo, Metaxa a řecká káva

Článek byl napsán pro Magazín Radynacestu.cz

Pro Řecko jsou typická těžká vína, uzo, Metaxa a zejména ledová káva frapé.

Stejně jako je pro Českou republiku typickým nápojem pivo, v Řecku jasně vítězí víno. Řekové jsou ovšem specialisté také na destiláty. Třeba nebýt Spyrose Metaxase, nebylo by Metaxy. Možná jste ale nevěděli, že na žebříčku ve spotřebě kávy, patří k evropské špičce.

Silnější řecké alkoholické nápoje reprezentuje uzo (řecky ούζο) – likér destilovaný ze zbytků vína se ochucuje různými bylinkami, zejména anýzem. Obsah alkoholu je až 48 %, nejkvalitnější se prý vyrábí na ostrově Lesbos. Balkánskou kořalkou je tzv. tsipuro (řecky τσίπουρο) – nápoj příbuzný uzu, ale bez anýzu. Destiluje se z ovocných výlisků.

Uzo zředěné vodou

Metaxa: číslo jedna nejen v Řecku

Samostatnou kapitolu řeckých alkoholických nápojů tvoří Metaxa. Destiluje se z několika druhů vína, potom zraje minimálně tři roky v dubových sudech a následně je ochucena směsí bylin, jejíž složení je pochopitelně tajné, ale zahrnuje třeba i lístky růže a destilovanou vodu. 

Lihovinu vymyslel Spyros Metaxas v roce 1888. Kvalita Metaxy se liší podle počtu hvězdiček, k dostání je nejméně kvalitní tříhvězdičková, dále pěti a sedmihvězdičková.

Víno: lahvové, sudové, ale hlavně s borovou pryskyřicí

V tavernách vám vedle lahvového vína velmi často nabídnou i vlastní sudové víno. Jistým druhem vína je tzv. retsina (řecky ρετσίνα) – víno obsahující borovou pryskyřici, jejíž maximální množství je dnes (podle norem EU) 1 %.

Káva: řecká je obdobou turecké

Konzumací kávy se Řekové bezesporu řadí na přední evropské příčky. Tzv. řecká káva je obdobou té turecké a až do turecké anexe severního Kypru v roce 1974 se jí tak i říkalo. Velmi jemně namleté kávové boby se vaří v džezvě a jakmile začne pěna stoupat, rychle se nalije do šálku. Musíte zachytit tu správnou chvíli, aby káva zpěnila a zároveň nepřetekla. 

V zimě je populární také rozpustná káva, které se říká „Nes“ nebo „Nescafé“. V létě se pije řecká specialita frapé – osvěžující chlazený nápoj s pěnou navrchu. Dělá se z rozpustné kávy (Nescafé), vody, cukru a mléka.

Pivo: horší chuť i cena

Pokud budete chtít ochutnat pivo místní provenience, musíte sáhnout po světlém Mythosu, ležáku Vergina či Fixu. Pivaři, radši se vyvarujte srovnání s našimi českými značkami… Chuťově i cenově.

Written by admin