Národní mořský park Alonnisos
Národní mořský park Alonnisu-Severních Sporad je největším v celém Řecku a jedním z největších v Evropě. První snahy chránit tuto mořskou oblast se datují již do roku 1970 a důvodem byl především výskyt chráněného tuleně středomořského (monachus monachus).
Před několika miliony lety byly současné Sporady spojeny s pevninou. I po jejich oddělení si však zachovaly floru i faunu typickou jak pro pevninu, tak i pro ostrovy a právě v tom je oblast Mořského parku jedinečná. Je totiž oblastí, kde žijí vzácné rostliny i zvířata ohrožené vymřením.
Hranice parku je vymezena opuštěnými ostrůvky v blízkosti Alonnisu: Peristera, Skantzura, Kyra Panagia, Giura, Piperi a Psathura. Mnohé z nich jsou porostlé keři či rostlinami běžně se vyskytující ve středomořské oblasti, například divoké olivovníky, řečík lentišek, cist, mateřídouška apod.
Z fauny jmenujme například vzácnou kozu bezoárovou, netopýra, ještěrky či mnoho druhů ptáků. Ale především je to středomořský tuleň monachus monachus, který je na seznamu kriticky ohrožených savců a tuto oblast si vybral pro své rozmnožování.
Výskyt tohoto druhu tuleně je ukazatelem čistoty moře a životního prostředí a tudíž ne náhodou patří mezi kriticky ohrožené živočišné druhy. Okolo Alonnisu se ročně narodí 7 – 8 mladých, nejvíce jich bývá napočítáno u ostrůvku Piperi.