Dům Alexandra Papadiamantise

Alexandros Papadiamantis se řadí mezi nejvýznamnější novodobé řecké spisovatele. Byl autorem 180 povídek, 3 historických románů a nepočítaně překladů. Jeho dílo je postaveno na motivu ortodoxní církve a prostředí ostrova Skiathos. V jeho díle je s přesností vykreslena ostrovní ekonomická situace, společnost, zvyky a obyčeje i typy lidí.

Dům, ve kterém se Alexandros Papadiamantis 4. března 1851 narodil, dnes již neexistuje.  Byl prodán a jeho noví majitelé jej zbourali. Spisovatel vyrostl a zemřel v novém domě, který nechal postavit jeho otec v roce 1860, jak je uvedeno na nápisu na jedné jeho zdi. Tento dům se nachází asi 100 metrů od pobřeží v úzké slepé uličce, dnes se jedná o postranní uličku vedoucí na hlavní třídu Papadiamanti.

„Zde žil a zemřel Alexandros Papadiamantis“

Je dvoupatrový, v přízemí se nachází otevřený dvůr s pramenem vody v jeho středu. Horní patro se skládá ze tří místností a dlouhé a úzké haly, která do těchto místností vede. Vlevo od vchodu je zimní pokoj s historickým krbem. Zde prožil své poslední chvíle slavný obyvatel tohoto domu. Nad krbem jsou umístěny dvě poličky s hrnky. Menší pokoj vpravo byl původně pokoj Alexandrova otce, zde měl Adamantios Papadiamantis své knihy a kněžské roucho. Později si pokoj přisvojil Alexandros a stal se jeho pracovnou i ložnicí. Místnost byla přesnou kopií klášterní cely s malým okénkem, skříňkou ve zdi a úzkou postelí. Přesně naproti vchodu se nachází obývací pokoj s jedinečným barevně vyvedeným ozdobným kosočtvercem na stropě.  

Tento dům je ukázkou typického skromného, jednoduchého ostrovního domku. Dnes je původní vchod do domu uzavřen a byl přenesen na východní stranu, odkud návštěvníci vstupují do muzea venkovním dřevěným schodištěm. Muzeum obsahuje mnoho nábytku (postel, truhlu) a osobní věci (kalamář) světově proslulého zástupce řecké literatury.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *