Veřejné parky v centru Vídně

Okolo historického centra Vídně byly ve středověku postaveny obranné hradby. Ty už v polovině 19. století neplnily svůj původní význam a navíc bránily rozrůstání města. Tehdejší císař František Josef I. tedy rozhodl o jejich asanaci a na tomto obrovském uvolněném prostranství, které v kruhu obklopovalo vnitřní město, mohly vzniknout honosné říši reprezentující stavby (Parlament, Radnice, Opera apod.). Ale nejen stavby.

Okolo Ringstrasse nejdeme i několik velkých a v perfektním stavu udržovaných veřejných parků. Vybrala jsem pro vás tři nejznámější.

Stadtpark

Městský park je situován na východní straně centra, v jeho blízkosti se nachází budova Vídeňské univerzity, velké nákupní centrum a stanice metra Stadtpark. Parkem protéká Vídeňský potok, který jej rozděluje na dvě části vzájemně propojené mosty.

V době, kdy byly zbourány městské hradby, tehdejší starosta města Andreas Zelinka, navrhl uřídit zde veřejný park, který byl 21. srpna 1862. Jeho rozloha činí 65 000 m2.

Na jižním konci parku se nachází nádherná stavba postavená v neorenesančním stylu, tzv. Kursalon. Právě zde odehrál v roce 1868 svůj první koncert Johann Strauss mladší a v té době se také stal vyhledávaným místem plesů, koncertů a společenských událostí. To do jisté míry platí dodnes.

Po parku jsou na různých místech roztroušeny sochy slavných umělců, hudebníků, spisovatelů apod. Nejznámější z nich je socha Johanna Strausse mladšího, ale najdeme zde i sochu zakladatele parku A. Zelinky či Franze Schuberta.

Burggarten

Menší, ale díky své poloze navštěvovanější veřejný park se nazývá Burggarten. Leží mezi Neue Burg, Albertinou a Staatsoper, takže jím projde mnohem více turistů než stranou ležícím Stadtparkem.

Tento park byl založen v roce 1818 jako soukromá zahrada císařské rodiny o rozloze asi 38 000 m2. V roce 1901 začala výstavba pavilonu Palmenhaus (Palmový dům), ukázka tehdy moderního Jugendstilu, který císař využíval pro relaxaci. Ale ne na dlouho, celý park včetně Palmenhaus byl veřejnosti otevřen v roce 1919.

Část Palmového domu je dnes využívána jako Motýlí dům (Schmetterlinghaus) s mnoha druhy našich i exotických volně poletujících motýlů. V další části oranžerie se nachází kavárna a v poslední je technické zázemí pro zahradu a palác Hofburg.

Nejfotografovanější sochou v Burggarten je bezesporu socha Mozarta vytvořená v roce 1896 a na tomto místě se nachází od roku 1953. Další výraznou sochou je František Josef I. z roku 1904, na tomto místě od roku 1957.

Volksgarten

Tento park byl vybudován v roce 1823 poté, co Napoleon napadl Vídeň a značnou část městských obranných hradeb okolo Hofburgu pobořil. Na místě dnešního parku stával obranný bastion a arsenal – sklad zbraní. Po zbourání všech hradeb okolo centra v roce 1857 byl park ještě rozšířen.

Při procházce parkem jistě neminete repliku athénského Hefaistova chrámu od Pietra di Nobile a uvnitř stávala socha Thesea a Minotaura od Antonia Canovy. Tu dnes najdete v KHM.

Na severním konci parku najdete památník císařovny Sissi. Ta byla zavražděna italským anarchistou v Ženevě v roce 1898 a tento památník byl vytvořen v roce 1907. Byl vytvořen z 8000 kilo vážícího mramorového bloku a postava císařovny je zde 2,5 metru vysoká. Pomník byl instalován ve vídeňském Lidovém parku, tedy ve městě, které Sissi neměla ráda a zdržovala se zde co možná nejméně.

Chci na poznávačku do Vídně

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *