Pireus: Nejznámější řecký přístav

Dnes už sice vnímáme Pireus jako součást Athén, ale oficiálně se jedná o dvě rozdílné aglomerace. Obyvatelé Pirea dokonce velmi důrazně upozorňují na to, že nepochází z Athén, ale z Pirea. Centra těchto dvou měst jsou od sebe vzdálená asi 10 km a ve starověku byl mezi nimi vybudován spojující koridor z výšky viditelný i dnes. V současnosti však tato dvě města srostla natolik těsně, že běžný návštěvník jejich hranice rozhodně nepozná.

Pro cizince je však Pireus synonymem významného námořního přístavu s největším počtem odbavených cestujících v Evropě. Rovněž se jedná o důležité průmyslové centrum Řecka, jeho partnerským městem je příznačně naše Ostrava.

Podle Strabona byl Pireus kdysi ostrovem, který byl s pevninou spojen díky nánosům půdy a rozšíření mořského břehu. Oblast byla osídlena již v době kamenné, ostatně jako celá Attika, a její význam začal růst v době 5. století př. n. l., kdy bylo rozhodnuto, že právě zde vznikne přístav athénského městského státu. Pireus tak měl nahradit původní přístav v nedalekém Faleronu. Vrcholného rozkvětu dosáhl Pireus v době klasické. Po dobytí Athén Římany začal jeho význam upadat a opět se vzmohl až v 19. století, kdy byly Athény vyhlášeny hlavním městem nově vzniklého řeckého království a oblast přístavu se znovu začala zalidňovat.  

V Pireu se nachází řada zajímavých muzeí, které stojí za návštěvu. Za všechny jmenujme například Řecké námořní muzeum o vývoji námořnictví od nejstarších dob po současnost. Nebo Muzeum železniční dopravy, které najdete přímo v budově stanice metra Pireus. Někoho možná více zaujmou spíš sportovní stánky, tak vězte, že nedaleko přístavu se nachází fotbalový stadion klubu Olympiakos.

Do nebo z Pirea se dopravíte lodí z jakéhokoliv řeckého ostrova a ze zahraničí zejména z Kypru či Izraele. V roce 2007 odbavil přístav více než 21 500 000 cestujících. Vlakem je Pireus spojen se Soluní, athénským letištěm a Peloponésem. Nachází se zde konečná stanice metra linky 1 a rovněž tramvajové linky 3 a 4. Pireus obsluhuje také nespočet autobusů a trolejbusů.   

Pireus je pro nás známý i díky písni Děti z Pirea, kterou jistě každý zná… Zde si můžete poslechnout jak originál, tak i českou verzi:

Chci na poznávačku do Athén

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *