Doporučená trasa prohlídky Athén

Chcete-li poznat Athény důkladně, doporučuji strávit ve městě alespoň tři dny. Prohlídku města jsem uspořádala tak, jak ji chodím s turisty, aby obsáhla všechny zajímavosti, které Athény nabízí.

První den pobytu doporučuji navštívit hned zrána Akropolis. Je to ta nejdůležitější památka Athén, ne-li celého Řecka, a tak se zde houfují davy návštěvníků. Jak se vyhnout frontám jsem popsala v samostatném článku. Ze stanice metra Akropolis doporučuji použít vedlejší vstupní bránu, kde se na vstupenky nečeká příliš dlouho. Odtud projdete kolem Dionýsova divadla až nahoru k Propylajím a samotnému Parthenonu.

Akropolis opustíte hlavní vstupní bránou a hned se před vámi otevře plochá skála Areopag. Tu určitě nemiňte, naskytnou se vám odtud detailní výhledy na řeckou agoru. Z něj sejděte k Římskému fóru s nádhernou Věží větrů. Doslova za rohem se pak nachází Hadriánova knihovna.

Na řecké agoře můžete strávit více než dvě hodiny než si prohlédnete celou lokalitu včetně muzea a Hefaistova chrámu. Z agory se vraťte na náměstí Monastiraki a odtud můžete ještě kousek zajít k Metropolitnímu chrámu a dál na Syntagmu nebo už do některé z mnoha taveren v jeho okolí.

Druhý den většinou začínáme na hřbitově, respektive tedy na pohřebišti Kerameikos. Nachází se nedaleko stanice metra Thisio. Odtud pak delší pěší procházkou až na pahorek s Filopappovým pomníkem, odkud jsou nádherné výhledy na Akropoli i na Pireus.

Z parku pokračujeme dál okolo Muzea Akropolis až k Hadriánově bráně a chrámu Dia Olympského. Odtud je to jen přes křižovatku k Panathénajskému stadionu a opět přes hlavní cestu do Národní zahrady. Skrz tento největší park v centru města se dostaneme až na náměstí Syntagma, kde čekáme na výměnu stráží.

Tento den není tak náročný na chození po památkách, ale je náročnější na počet ušlých kilometrů.

Pokud vám zbudou některý den síly, vydejte se na kopec Lykavittos. Dostanete se sem buď pěšky z centra nebo metrem jak z Monastiraki, tak i ze Syntagmy a ze zastávky Evangelismos budete muset pokračovat pěšky do kopce až k lanovce. Tato náročná cesta se vám však odmění úžasnými výhledy na město, zejména po setmění.

Na mapě najdete další body, z nichž se vám naskytnou působivé výhledy na Athény.

Dvě hlavní muzea v Athénách, které byste neměli minout, jsou Muzeum Akropolis a Národní archeologické muzeum. Na mapě je zaznačeno, kde je najdete.

Mým oblíbeným athénským zákoutím je část čtvrti Plaka, Anafiotika. Nejjednodušší způsob, jak sem trefit, je od Metropolitního chrámu stále za nosem směr Akropolis. Jak budete stoupat do kopce, budou se uličky zužovat a domečky snižovat. Až si budete připadat spíš jako někde na ostrově než v hlavním městě, jste v cíli.

Do areálu stadionů vybudovaných za účelem hostování LOH v roce 2004 se dopravíte metrem na stanici Irini. Odtud už hravě najdete hlavní vstup do areálu, který je volně přístupný všem. Je docela rozlehlý, takže si na procházku vyhraďte cca hodinu.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *