Rathaus: Nejdražší budova na Ringu

Kromě budovy parlamentu plní politickou a správní funkci také vedlejší honosná stavba – vídeňská radnice. Tato nejvýznamnější neogotická stavba ve Vídni je dnes sídlem městské rady a co víc, je nejdražší stavbou na celé Ringstrasse (vyšla na 14 milionů guldenů).

Radnice byla podstavena mezi lety 1872 – 1883. Její architekt Friedrich von Schmidt před tím pracoval na stavbě katedrály v Kolíně a na opravě baziliky svatého Ambrože v Miláně a tak není pochyb o tom, kde bral inspiraci pro návrh 100 metrů vysoké radniční věže. Podoba budovy vám jistě připomene také bruselskou radnici.

Na vršku věže je umístěna 3,5 metru vysoká socha Rathausmanna, rytíře v plné zbroji držícího kopí. Jelikož je socha v takové výšce snadno přehlédnutelná, máte možnost prohlédnout si její kopii na náměstí Rathausplatz.

Celá stavba zabírá plochu o rozloze 19,6 tisíce m2, disponuje téměř 1600 místnostmi v šesti patrech a nachází se zde 7 vnitřních nádvoří. Do interiéru radnice se může běžný návštěvník podívat, a to jak hlavním vchodem, kdy v přízemí najdete veřejné toalety a restauraci s kavárnou, ale i vchodem bočním. Ten je o něco zajímavější. Zleva se totiž krytou lodžií dostanete na monumentální schodiště vedoucí do Festsaalu v prvním patře. Zde se v době adventních trhů konají veřejné koncerty.

Náměstí před radnicí se nazývá Rathausplatz, je lemováno sochami významných rakouských občanů (například Karla Rennera, rakouského prezidenta, který studoval gymnázium v Mikulově) a v adventním čase se zde konají vyhlášené vánoční trhy (Christkindlmarkt).

Prohlídka radnice

Každé pondělí, středu a pátek si můžete radnici prohlédnout v rámci komentované prohlídky. Ta začíná vždy ve 13 hodin.

Chci na poznávačku do Vídně

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *