Stephansplatz: Pupek historického centra

Přirozeným centrem města, kolem něhož se všechno točí, je náměstí Stephansplatz a katedrála Stephansdom na něm. Kromě této dominanty na vás zde čekají i jiné zajímavosti.

Na první pohled vás jistě zaujme moderní a lehce kontroverzní dům Haas Haus. Ten zde byl postaven v roce 1990 a ve své době vyvolal velmi protichůdné reakce. Jeho příznivci ocenili částečně zrcadlovou fasádu, která má odrážet historické budovy v jeho okolí a tím mezi ně jakýmsi způsobem „zapadnout“. Odpůrci nejvíce kritizovali moderní architekturu, která se na historické náměstí vůbec nehodí, čemuž ani nepřidalo zaměření Haas Haus – je to obyčejné nákupní centrum.

Na rohu náměstí a Kärntnerstraase se nachází Palais Equitable. V době Rakouska-Uherska zde měl sídlo konzulát USA. Na konci 2. světové války byla budova silně poničena a dnes se zde nacházejí různé kanceláře a také pojišťovna AXA.

Co je však na Palais Equitable nejzajímavější, je Stock im Eisen, což je vlastně kus kmene stromu za ochranným plexisklem. Strom na tomto místě měl svůj velmi zvláštní důvod. Ve středověku totiž právě odtud odcházeli tovaryši na učenou do světa. Přesněji řečeno se tudy vydávali ke Korutanské bráně a pak na jih do Itálie. Před odchodem zatloukli do kmene stromu hřebík, aby se zase vrátili zpět (přesně tak, jako my dnes házíme mince do kašny, abychom se na dané místo ještě někdy vrátili). Nejstarší hřebíky byly datovány do roku 1440 a dochovaný kmen stromu měří přes 2 metry.

Chci na poznávačku do Vídně

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *