Vánoční trhy v Krakově: 5 dobrých důvodů proč je navštívit

Kouzelné historické centrum Krakova se v zimě, kdy napadne sníh a ulice jsou vyzdobeny tisíci světýlek, stane ještě kouzelnějším. Podle irského časopisu Times byly krakovské trhy zařazeny mezi 10 nejkrásnějších v Evropě.

Proč jsou krakovské trhy jedinečné? Připravila jsem pro vás seznam toho, co na vás čeká, co musíte ochutnat a co koupit.

1. Nádherné místo konání trhů

Adventní trhy jsou umístěny přímo na hlavním náměstí, Rynku Glownem. V samotném historickém jádru města mezi Sukiennicí a Mariánským kostelem.

Toto místo je přímo ideální k pořádání velkých akcí. Kromě dřevěných stánků s vánočním zbožím, jídlem a pitím je zde vždy umístěno i pódium k hudebním vystoupením. Atmosféru náměstí dokreslují středověké ulice vyzdobené vánočními světly.

2. Tradice na první místě

Krakovské adventní trhy jsou pevně spjaty s minulostí. Jejich pořádání je dlouholetou tradicí a ze začátku na nich bylo možné zakoupit především ingredience k přípravě štědrovečerní večeře, která v Polsku čítá 12 chodů!!

Dnes, kdy se počet stánků na trzích drží okolo 80, je zde pro návštěvníky k dostání především nepřeberné množství vánočních ozdob, dárků a typických polských produktů. Prodejci jsou na trhy pečlivě vybírání tak, aby byl zachován duch tradičních krakovských trhů.

K udržování tradic patří i koncerty vánočních koled, na kterých pravidelně vystupují děti i dospělí. Nejzajímavějším fenoménem krakovského adventu jsou však bezesporu szopki neboli betlémské jesličky.

3. Advent je třeba ochutnat a vychutnat

To platí o všech vánočních trzích a ty krakovské samozřejmě nejsou výjimkou. Čekají zde na vás polské pirožky, uzené maso, klobásy a sýry.

Pro místní trhy je typickým pokrmem – kromě grilovaného masa a klobás – chleba se sádlem (buď samotným nebo s cibulí, slaninou nebo nakládanými okurky).

Nezapomeňte ochutnat i ošpěpok, sýr z ovčího mléka z polských Tater. Podává se grilovaný s brusinkovou omáčkou. Můžete jej zkusit také zabalený ve slanině nebo se švestkami.

Slanou chuť je nutné zajíst něčím sladkým 😉 Zkuste neodolatelné polské koblihy s všemožnými náplněmi, domácí sušenky, marmelády a džemy, ovoce v čokoládě nebo čokoládu samotnou.

4. Co si dáte na zahřátí?

Prosincový Krakov samozřejmě vyžaduje, aby se člověk udržoval v teple. Tomu ideálně poslouží horké (alkoholické) nápoje. V Krakově se nejčastěji prodává „grzaniec“ nebo „warzonka“.

Grzaniec je velmi podobný našemu svařenému vínu. Je buď červený nebo bílý svařený s citronem a kořením. Není výjimkou, že místo vína vám svaří cider. Warzonka je svařená vodka s medem a kořením, tedy o poznání silnější.

Jako polskou zajímavost zkuste svařené pivo. Je to teplé pivo s příchutí různých koření.

Na trzích si tyto nápoje koupíte ve stáncích ve tvaru obrovských dřevěných vinných sudů. Jelikož je jich zde (alespoň na můj vkus) dost málo, tvoří se před nimi dlouhé fronty. Obrňte se tedy trpělivostí.

5. Perfektní k nákupu originálních dárků

Pokud chcete na místních adventních trzích pořídit vánoční dárky, můžete si být jistí, že výrobky zde prodávané jsou velmi kvalitní a především, vyráběné zde, v okolí Krakova.

Dárkem, který je kupován asi nejčastěji, jsou papuče z ovčí vlny. Hned na to následují palčáky z ovčí vlny a kožešinové čepice. Přece jenom jsme na zimních trzích…

Další vyhledávanou komoditou jsou rukodělné výrobky. Najdete zde vše od vánočních ozdob, přes šperky, keramické figurky, tašky a batohy až po polštáře, talíře, vařečky a další vybavení kuchyně.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *