Wianki: Svatojánské slavnosti v Krakově
Krakov, to nejsou jen vánoční trhy, i když jsou vyhlášené a atmosféra vánočně nazdobeného města rozhodně stojí za to. Do Krakova určitě doporučuji vypravit se i na svátek svatého Jana, kterému se zde říká Wianki.
Svatojánské slavnosti neboli oslava slunovratu je velmi dobře známá pro všechny minimálně evropské národy. Jedná se o radostnou oslavu přicházejícího léta, která je spojena s očistou těla i duše. Hlavní roli v tomto svátku hraje voda (svatý Jan Křtitel přece ke křtům používal vodu) a oheň (určitě znáte skákání přes svatojánské ohně). Dalším důležitým prvkem jsou při těchto slavnostech květiny a bylinky, které tuto noc získávají čarovnou moc.
Tyto obecné věci víme asi všichni, kdo si vzpomeneme na film Babička a Viktorku oslavující svatého Jana skákáním přes oheň. V Krakově však tato oslava slunovratu dostává svůj specifický ráz.
Jednak za to může fakt, že k počátkům města se váže pověst o drakovi, který město sužoval až do té doby, než jeden švarný jinoch vymyslel lest – kůži mrtvé krávy nacpal sírou a předhodil ji drakovi před jeho jeskyni. Drak ji samozřejmě sežral, síra jej začala v břiše pálit, ze své jeskyně dolezl až k řece Visle, začal pít a nakonec explodoval. Tuto pověst si Krakované každoročně připomínají právě na břehu Visly pompézním ohňostrojem. Je zde tedy obsažen prvek vody i ohně.
Dále si pohanské kořeny tohoto svátku můžete připomenout květinovými věnci, které si ve městě můžete zakoupit na každém rohu nebo si je dokonce i samy uvít. Aby měl věneček požadovanou zázračnou moc, musí obsahovat tyto byliny: pelyněk, rosnatka, šalvěj, lopuch, routa, divizna a třezalka tečkovaná.
Wianki se konají každoročně vždy nejbližší sobotu ke sv. Janovi, ve městě je postaveno několik pódií, na nichž vystupují různé hudební skupiny. Na březích Visly se například prezentuje baletní soubor místního divadla apod. Vše je zakončeno nočním ohňostrojem naproti Wawelu přes řeku.
Chci na poznávačku do Krakova