Alonnisos: Popelka severních Sporad

„Díky své odlehlosti, neexistenci letiště a možná i špatné pověsti Alonnisos příliš mnoho návštěvníků neláká.“ 

To se dočtete v jednom renomovaném turistickém průvodci a já si dovolím souhlasit, minimálně s tím, že zde opravdu mnoho turistů nepotkáte. Ale právě toto může být i velkým pozitivem.

Palia Chora: bývalé hlavní město Alonnisu

Bývalé hlavní město plnilo svou úlohu až do roku 1965, kdy postihlo Alonnisos silné zemětřesení a městečko bylo téměř srovnáno se zemí. Po této katastrofě ostrované z města postupně odešli a nové hlavní centrum přenesli blíž k moři, do osady Patitiri.

Přesto, že je dnes již většina domů znovu opravená, celoročně zde žije asi jen 15 rodin.

Patitiri: hlavní město Alonnisu

Po zemětřesení v roce 1965, které mělo katastrofální následky pro hlavní město ostrova Palia Chora, se jeho obyvatelé odstěhovali blíž k moři a vytvořili si tak nové hlavní město, Patitiri. Kdysi bývaly na tomto místě sklady se sudy s vínem a hrozny, sud se řecky řekne „patitiri“ a odtud pochází i název města. Město vzniklo poměrně narychlo a je to na něm znát…

Pirátské muzeum v Patitiri

Takto se populárně nazývá Historické a folklórní muzeum v Patitiri na Alonnisu. Bylo založeno v roce 2001 manželi Mavrikisovými ve čtyřpatrové kamenné budově pár metrů od hlavního přístavu ostrova a stalo se tak největším soukromým muzeem na řeckých ostrovech.

Užijte si návrat do minulosti ostrova Alonnisos!

Pláže na Alonnisu

„I kdybyste na ostrově strávili dva měsíce, budete se každý den koupat na jiné pláži“, tohle se dočtete v jednom turistickém průvodci. Je to pravda? Nevím, každopádně je fakt, že na ostrově najdete pláže všeho druhu a jejich největší přednost? Rozhodně nebudou přeplněné davy turistů.

Národní mořský park Alonnisos

Národní mořský park Alonnisu-Severních Sporad je největším v celém Řecku a jedním z největších v Evropě. První snahy chránit tuto mořskou oblast se datují již do roku 1970 a důvodem byl především výskyt chráněného tuleně středomořského (monachus monachus).

V této oblasti žijí vzácné rostliny i zvířata ohrožené vymřením.

Ostrůvky u Alonnisu

K Alonnisu patří hned několik malých ostrůvků, jsou z větší části opuštěné a asi bych je zdlouhavě nepopisovala, kdyby nebyly součástí významného Národního mořského parku. Ostrůvky mají i nespornou historickou cenu, byly zde nalezeny stopy lidského osídlení z doby kamenné a dokonce zde najdeme i funkční klášter.

Kyra Panagia je největší, Psathura nejsevernější a na Piperi se rodí malí tuleni středomořští. Na ostrůvky se dostanete pravidelnými linkami z Patitiri, na některé z nich však budete ke vstupu potřebovat zvláštní povolení.

I na Alonnisu se dějí věci…

…a stojí za to!

Přesto, že Alonnisos je nejméně navštěvovaným ostrovem Sporad a obyvatelé sousedních ostrovů se mu vysmívají známým „zdechl tam pes“, se i zde jednou za pár let odehrají události, které jsou když už ne významné, tak alespoň úsměvné a člověk si řekne: „To snad ani není možné…“