Hlavní město Chios
Hlavní město ostrova Chios se oficiálně nazývá stejně jako celý ostrov, tedy Chios. Ovšem stejně jako v případě mnoha jiných hlavních měst řeckých ostrovů, se mu říká prostě Chora. Se svými 27 tisíci obyvateli se jedná o největší město ostrova a zároveň o jeho obchodní, vzdělávací, kulturní a správní centrum, stejně jako o nejvýznamnější námořní přístav ostrova.
Historie hlavního města
Chora se nachází téměř uprostřed východní strany ostrova na dohled břehům Malé Asie, což samo o sobě napovídá o dávném úzkém vztahu se starověkou oblastí Jónie. Archeologické průzkumy tuto blízkost doložily, hlavní město bylo skutečně založeno Jóny a to v 1. tisíciletí př. n. l. Přesná poloha starověkého města sice není známá, ale vykopávky naznačují, že se muselo jednat o obdivuhodné město s obrovským přístavem pro 80 lodí, divadlem a velkým chrámem bohyně Athény s její mramorovou sochou. Takto nám jej alespoň popisuje Hérodotos.
Historie hlavního města je tedy delší než 3000 let, za tu dobu Chios zažil období slávy i úpadku. Nejhoršími událostmi si ostrov a jeho obyvatelé prošli v roce 1822, kdy sem vtrhli Osmanští Turci, ostrov vypálili a obyvatelstvo z velké části povraždili. V roce 1881 pak zkázu dokončilo obrovské zemětřesení.
Dnes je Chora živým městem zaměřeným nejen na obchod a námořnictví, ale také na vzdělání a kulturu. Existuje zde možnost všech stupňů vzdělání, knihovny i kulturní centrum, v němž se konají různé konference, kulturní akce i divadelní představení.
Orientace ve městě
I přes výše uvedené události završené válečnými a poválečnými léty, kdy byl ostrov významně poničen, najdete ve městě mnohá zajímavá místa, která stojí za návštěvu.
Hlavní promenádou města je třída Egeu, která lemuje přístav. Na třídě se nachází bezpočet taveren, barů, kaváren. Centrum města však najdete na náměstí Vunakiu, které bylo založeno v roce 1639. V té době bylo město popisováno jako bohaté, živé s dvoupatrovými kamennými domy, které připomínaly Janov (ostrov patřil dlouhá léta pod správu Janovanů). Po katastrofách z let 1822 a 1881 nezůstalo z tehdejšího náměstí téměř nic. Dnes se zde nachází nová budova radnice, další správní budovy a kavárny. Hlavním poznávacím znamením náměstí Vunakiu je vysoký minaret patřící k mešitě, dnešnímu sídlu Byzantského muzea.
Nedaleko náměstí Vunakiu se nachází středověké centrum města, hrad Kastro. Ten byl osídlen již na konci 10. a převážně pak v 11. století a je obydlený až dodnes. Jedná se o typickou středověkou pevnost, takže v něm objevíte romantické uzoučké uličky, ale i strašidelné opuštěné domy.
Hlavní nákupní ulicí je Aplotaria, kde najdete mnoho obchodů jak s obyčejným spotřebním zbožím, oblečením a kosmetikou, tak i se suvenýry pro turisty. Na této ulici se nachází nejvíce dochovaných budov z 19. a 20. století. Konec ulice Aplotaria vede ke gymnáziu založeném již v roce 1792, takže ještě v době turecké nadvlády, což je již samo o sobě řeckou raritou. Dále pak k metropolitnímu chrámu a ke knihovně Adamantia Koraise. Ta je považována za jednu z nejvýznamnějších v celém Řecku, nachází se v ní 135 000 svazků. Kromě nich zde najdeme i rozsáhlou sbírku obrazů a lidového umění.
Na jihu města byste našli Archeologické muzeum, Námořní muzeum, pobočku Egejské univerzity, ale i městské fotbalové hřiště. Nejfotografovanějším objektem hlavního města jsou bezesporu čtyři větrné mlýny, které se nachází na severním okraji u hlavní silnice směrem na Vrondados. Najdete je téměř na každém prospektu týkající se Chiosu.