Inussa: hlavní město souostroví Inusses

Hlavní město malinkého souostroví Inusses se nachází na jediném obydleném ostrově tohoto komplexu. Jak ostrůvek, tak i hlavní město se jmenují (jak je to v případě řeckých ostrovů běžné) stejně, Inussa.

Centrem městečka je malé náměstí a přístav, který se v letních měsících plní soukromými loděmi místních námořníků. V přístavu nás také vítá (nebo se spíš loučí) tzv. Inussiotissa – žena, matka která se do přístavu chodí se svými muži loučit nebo je naopak opět vítá doma.

Ve městě najdeme mimo jiné i Námořní školu, Akademii obchodního námořnictva a Námořní muzeum.

Námořní akademie

Na ostrově existuje tato škola již od roku 1965 a jedná se o jednu z nejvýznamnějších námořních škol v Řecku. Stovky jejích absolventů pracuje v oblasti námořnictví po celém světě.

Škola vznikla a je v provozu za finanční podpory bohatých rejdařů, kteří z ostrova pocházejí.

Námořnické muzeum

Toto nevelké muzeum bylo založeno v roce 1991 místním loďařem z bohaté rejdařské rodiny Lemů. Je zde k vidění více než 80 pláten známého řeckého malíře Glykase, sbírka modelů lodí z Napoleonských válek a různé nářadí a stroje související s loděmi.

Kostel svatého Mikuláše

Tento kostel se tyčí nad městem a byl postaven za finančního přispění rodiny Paterů v roce 1962. Při kostele žije asi 18 jeptišek, jejichž hlavním zaměstnáním je pletení, přepisování životů svatých a šití pláten pro kostel.

Written by admin