5 + 1 zajímavost z Krakova, o kterých jste (ne)věděli

Chystáte se navštívit Krakov a rádi byste se o něm před cestou něco dozvěděli? Vypíchla jsem pro vás několik zajímavostí o městě polských králů.

1. Velikost Krakova

Krakov je druhé největší polské město, hned po Varšavě. Jeho rozloha je 327 km2 a ze severu na jih byste naměřili 31 km, z východu na západ pak 31 km. Nejvyšším bodem města je Kopec Josefa Pilsudského s nadmořskou výškou 383 m.

Krakov je vzdálen od Prahy 553 km, zatímco od Vídně 461 km, Bratislavy 454 km a Budapešti 650 km.

2. Bezpečnost v Krakově

V dnešní době jedno z důležitých hledisek pro cestování. Krakov byl mezi nejbezpečnějšími městy světa zařazen na 22. místo. Navíc je Polsko jednou z pouhých tří evropských zemí, které nebyly stiženy žádným teroristickým útokem.

3. 13tunový zvon

Tento druhý nejtěžší polský zvon, Zikmund, je umístěn v katedrále svatého Stanislava na Wawelu a prý je zapotřebí 12 mužů k tomu, aby jej rozpohybovali!

Zvon zde visí již od roku 1520 a vyzvání pouze při zvláštních příležitostech a ve dnech významných pro Polsko.

4. Kudy prochází zemská čakra

Ve 20. století vznikla populární fáma o tom, že Wawel, konkrétně tedy bývalý kostel svatého Gereona, je místem, kudy prochází jedna ze sedmi zemských čaker. Prý se zde kumuluje pozitivní energie. Můžete ji zkusit načerpat i vy 🙂

5. Zde se natáčel Schindlerův seznam

Pravděpodobně nejslavnější film o Krakově, Schindlerův seznam, se opravdu natáčel zde. V židovské čtvrti Kaziměř a mnohé exteriéry byste z filmu mohli poznat i dnes.

Za zmínku však stojí, že skutečný příběh o Oskaru Schindlerovi se neodehrával v Kaziměři, nýbrž ve vedlejší čtvrti Podgorze.

„Co znamená ta hlava?“

Největší zajímavostí současného Krakova je bezesporu hlava na Rynku Glownem. A to nejen pro turisty, ale i pro místní… Nikdo vlastně netuší, proč tady vlastně je, co má vyjadřovat.

Jediné, co o ní víme, je, že se jedná o hlavu boha lásky, Erota. Ten má zavázané oči. Proč? Protože láska je slepá.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *