Masticha: Chioské zlato
Mastichou se v řečtině označuje pryskyřice, která kape z keře řečíku lentišku. Tento poměrně vysoký keř roste v různých zemích Středozemí, ale pouze na ostrově Chios, a to navíc jen na jeho jižní části, dává tuto pryskyřici. Ta v kapkách stéká na zem, takže to vypadá, jako by keř plakal.
Slzy svatého Isidora
Kolem roku 250 n. l. byl totiž na ostrově umučen svatý Isidoros, římský voják, který přešel na křesťanskou víru. Jeho tělo bylo za trest umučeno, rozřezáno na kousky a poházeno po jižní části ostrova. Podle této pověsti začal jako výraz smutku nad Isidorovou smrtí keř řečíku plakat.
A historicky je skutečně prokázáno, že obyvatelé Chiosu se začali systematicky zabývat zpracováním mastichy okolo tohoto roku. Do téměř celého světa rozšířili mastichu Janované a v době Osmanské nadvlády požíval Chios výsadní postavení právě díky produkci léčivé mastichy, která byla dodávána na sultánský dvůr.
Způsob zpracování mastichy
V květnu se kmeny keřů obalují, aby nedošly do styku s vlhkostí a vodou. Na začátku léta se pak kmeny očistí, uhladí se půda pod nimi a vysype se bílým práškem s obsahem vápence.
V průběhu července a srpna se kůra keřů nařezává 2-4 mm hlubokými zářezy, aby se kmen nepoškodil.
Pryskyřice musí spadnout na zem a ztvrdnout. Aby měla ty správné vlastnosti, nesmí přijít do styku s vodou a nesmí se s ní manipulovat ani ve vzduchu. Jakmile kapičky ztvrdnou, posbírají se se vším, s čím na zemi leží.
Poslední sklizeň probíhá asi v polovině září a potom začíná další proces. Kapičky musí být zbaveny nečistot studenou vodou s mýdlem a jsou uchovávány v mrazících boxech.
Každý keř vyprodukuje ročně asi 250-300 gramů pryskyřice a celý ostrov asi 120 tun mastichy ročně.
Kde mastichu najdete
Masticha má velmi široké využití. Nejznámější jsou mastichové žvýkačky, na Chiosu velmi oblíbená sodovka Mast nebo bonbony. Jako přísada ve formě prášku se používá v cukrárenských výrobcích či v alkoholických nápojích. Známá je také masticha v kosmetických přípravcích či lékařství.