Jeskyně na Chiosu

Málokdo ví, že Chios je odborníky považován za „geologický ráj“. Nachází se zde totiž jeskyně s nejstaršími nálezy pravěkých fosilií v Řecku. Pro návštěvníky jsou dostupné dvě z nich, které zaujmou svou nádhernou krápníkovou výzdobou.

Olympi a Agio Galas jsou ony dvě veřejnosti přístupné jeskyně. Nejsou nikterak rozlehlé, ale ukrývají – na Řecko – výjimečně krásnou výzdobu.

Olympi

Tuto jeskyni najdete na jižní straně ostrova, asi 35 kilometrů od hlavního města. Je maličká, ale interiér vás překvapí úžasnými přírodními krásami, které ji řadí mezi nejvýznamnější jeskyně nejen Řecka, ale i celého Balkánu. Je zde jedna z nejvyšších koncentrací stalaktitů a stalagmitů na m2.

Jeskyně byla objevena až v roce 1985 a to velkou náhodou, kdy se stropem propadl balvan a dovnitř spadly ovce, které se nahoře pásly. Veřejnosti byla jeskyně zpřístupněna v roce 2003.

Nachází se 100 metrů pod hladinou moře a je hluboká dalších 55 metrů. Rozloha jeskyně je 40 m2 a prohlídková trasa vede jen do hloubky 30 metrů. Nejstarší stalaktity a stalagmity prý začaly vznikat před 230 tisíci lety. Stáří samotné jeskyně je velmi těžké odhadnout, ale odborníci se shodují na období před cca 25 miliony let.

Jeskyně je přístupná s průvodcem a to od května do září mezi 11. a 18. hodinou s výjimkou pondělí. Uvnitř se připravte na zimu (18°C) a vlhkost (95%).

Agio Galas

Druhá nejznámější jeskyně ostrova se nachází v jeho severozápadní části, asi 65 kilometrů od hlavního města. Jedná se v podstatě o dvě jeskyně nad sebou. Dolní je rozlehlejší, horní menší a u jejího vchodu byl postaven kostelík Panny Marie Agiogaluseny.

Agio Gala je svou rozlohou větší než Olympi, ale „bohužel“ se o ní na rozdíl od své jižní kolegyně mezi místními vědělo. To znamená, že krápníky byly z velké části v průběhu mnoha let poškozeny lidmi, kteří zde i žili. Nejstarší archeologické nálezy jsou datovány do doby kamenné a jsou k vidění v Archeologickém muzeu v hlavním městě.

Za zmínku stojí, že mezi kostmi objevenými v jeskyni, se nacházely také ostatky medvědů, levhartů, divokých prasat a srnců – tato zvířata již v současné době na ostrově nežijí.

Jeskyni můžete navštívit s průvodcem od května do září mezi 11. a 19. hodinou.

Written by admin