3 taverny + 2 bary, které musíte navštívit v Athénách

Řecká kuchyně má natolik slavné jméno, že ji snad ani není potřeba detailně představovat. Je proslulá používáním olivového oleje světové kvality, výborných oliv, jejichž vyprodukované množství je na přepočet obyvatel nejvyšší na celém světě. V Řecku se hojně jí všechny druhy masa na různé způsoby a za ty nejznámější jídla zmíním musaku, gyros, keftedes, kleftiko a různé mořské plody.

V Athénách narazíte na obrovské množství taveren, zejména budete-li se pohybovat v turistickém centru. Jak vás ale asi trkne, ne všechny taverny, které se pro turisty tváří jako typické, opravdu typické jsou. Pár taveren jsem v centru osobně vyzkoušela a vybrala jsem pro vás tři své nejoblíbenější.

Attalos

Taverna Attalos mě chytla za srdce už za dob, kdy jsem v Athénách pobývala jako stážistka na Zastupitelském úřadě v roce 2008. Od té doby se personál v taverně změnil jen minimálně, což jistě svědčí o místní atmosféře nejen pro návštěvníky, ale i pro zaměstnance, a to považuji za nemalé plus této taverny.

Restaurace nabízí i výhodná menu s hlavním jídlem, malým řeckým salátem a nápojem. Každý den mají hotovky, které si dokonce můžete prohlédnout v jejich kuchyni – dost to usnadní pročítání jídelníčku a bonusem pro vás bude nahlédnutí do zákulisí přípravy jídel. Nabídka pokrmů je široká, porce nemalé a ceny nevelké 🙂 Jinými slovy za relativně nízkou částku dostanete velkou porci jídla.

Bývá zde zvykem, že při placení vám na stole přistane pozornost podniku v podobě nějaké sladkosti nebo ovoce nebo digestivu. Chcete si jídlo vychutnat jako praví Řekové? Objednejte si několik předkrmů, řecký salát a několik hlavních chodů, talíře dejte doprostřed a ochutnávejte od všeho kousek 🙂

Oblíbených jídel zde mám hned několik, mezi top patří samozřejmě musaka, potom pastitsio, kleftiko, keftedes giaourtlou apod.

Tuto tavernu najdete na adrese Adrianou 9 kousek od náměstí Monastiraki a můžete se odtud kochat výhledem na Akropolis a Hefaisteion na řecké agoře.

Hromadná večeře s klienty v taverně Attalos

Kotili

Nedaleko výše zmíněné taverny se na stejné ulici nachází další typická s názvem Kotili. Tato taverna je o něco dražší než Attalos a to proto, že se zde téměř každý večer pořádá tzv. řecký večer s hudbou a někdy i tancem. Do taverny vyrazte v případě, že si chcete při jídle vychutnat i místní hudbu. Naopak sem nechoďte, chcete-li si popovídat, protože díky hlasitému zpěvu hře zde neuslyšíte ani slovo svých spolustolovníků.

Tady doporučuji vyzkoušet chobotnici na grilu, kalamáry nebo jiné mořské plody.

Taverna má adresu Adrianou 41 a rovněž si zde kromě hudby vychutnáte i pohled na Akropolis.

V taverně Kotili s živou hudbou v pozadí

Diogenes

Taverna na opačné straně Akropole, tedy kousek od zastávky metra Akropoli a od chrámu boha Dia Olympského Olympeionu. Tuto tavernu navštěvujeme, když se pohybujeme okolo Muzea Akropole nebo když míříme nahoru k Akropoli do uliček Plaky.

Tato taverna je asi nejdražší ze všech tří vybraných, ale může si to dovolit, je totiž v této oblasti jediná, která pojme větší počet návštěvníků, poskytuje luxusní místo hned vedle Lysikratova památníku a nabízí širokou škálu jídel.

Mým nejoblíbenějším chodem v této taverně jsou plněné cukety (kolokythakia gemista). Napůl rozříznuté cukety plněné masovou směsí s rýží a zalité omáčkou s citronem a koprem. Dobrou chuť 🙂

Přesná adresa taverny je Plateia Lysikrati 1.

(www.grekomania.com)

Po dobrém jídle si můžete dát kávu či něco tvrdšího jako například víno, uzo nebo Metaxu přímo v dané taverně. Pokud chcete jen tak večer vyrazit na drink nebo pivo, vybrala jsem pro vás dva bary, které určitě stojí za návštěvu.

A for Athens

Stylový bar na střeše hotelu na náměstí Monastiraki, je prý nejvýše položený bar v centru Athén. Vchod do baru je z boční ulice s adresou Miaouli 2, ten vás zavede nejprve na recepci hotelu a potom vyjedete výtahem až nahoru. Bar je velmi oblíbený a proto bývá obsazený do posledního místečka, pokud jej navštívíte o víkendových večerech, asi si budete muset na volný stůl počkat.

Nicméně i čekání i přemrštěné ceny za ten výhled na město a především na Akropolis stojí. Pokud úplně nevyhledáváte rušná místa, kde musíte zatáhnout břicho, aby okolo vás mohl někdo jiný projít, dáte si tady opravdu jen to jedno pivo a půjdete zas o dům (bar) dál.

Výhled z baru A for Athens

Bary v Place

Vyhlášené bary se nachází v historické čtvrti Plaka, možná budete znát fotky úzkých schodů, na kterých posedávají mladí s pivem nebo kávou v ruce. Specifikem těchto barů je totiž obsazení schodů vedoucích nahoru do čtvrti Anafiotika svými stolečky pro hosty. A ty když se k večeru začnou plnit, vzniká tak pitoreskní podívaná, jejíž součástí se můžete stát i vy.

Na rohu ulic Mnisikleous a Lisiou nad Metropolitním chrámem je hned několik takových kaváren a barů, takže si stačí jen vybrat, posadit se na schody a užívat si výhled do uliček a na město.

(www.delice.gr)

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *