Am Graben: Ulice Na Příkopech

Ulice Am Graben znamená v překladu Na Příkopech a tento název má samozřejmě své opodstatnění, v dobách Římské říše zde byl vybudován obranný vodní příkop na ochranu římského ležení. Ten byl zasypán až ve 13. století. Dnes je tato ulice jedním ze symbolů přepychu a luxusních módních značek. Za zmínku také stojí, že právě zde byla vytvořena první pěší zóna v centru Vídně a na této ulici byla poprvé na reklamu použita neonová světla.

Uprostřed ulice se nachází Sloup Nejsvětější Trojice neboli Morový sloup, německy Pestsäule. Nechal jej postavit císař Leopold I. a oficiálně měl oslavovat konec moru v roce 1679, nicméně jelikož se na jeho ikonografii podíleli i jezuité, je chápán jako symbol porážky pohanských Turků (sloup byl totiž vztyčen 10 let po jejich vyhnání od Vídně) a rovněž protestantů. Právě proti nim jezuité bojovali všemi možnými prostředky, mimo jiné i nechvalně proslulými inkvizicemi a pálením knih. Na sloupu si všimněte živých a dynamických postav mnohdy vzájemně propletených.

Kousek od Morového sloupu najdete Peterskirche. Tento barokní farní kostel svatého Petra byl postaven v roce 1733 architektem Johannem Lucasem von Hildebandt, který projektoval stavbu vídeňského Belvederu a u nás patří mezi jeho díla zámek v Kuníně u Nového Jičína. Zajímavé je, že uvnitř kostela je vyobrazen Jan Nepomucký padající z Karlova mostu.

(www.wikipedia.org)

Chci na poznávačku do Vídně

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *