Am Hof: Kde zanikla Svatá říše římská

Toto nenápadné náměstí trochu stranou hlavních turistických tras nejdete mezi Stephansplatz a budovou Vídeňské univerzity na Ringstrasse. Náměstí je pojmenováno po královském dvoře, který se zde za dob panování rodu Babenberků nacházel.

Náměstí je však ještě mnohem starší, sahá až do dob Římské říše, kdy zde bylo postaveno vojenské ležení. Ve 12. století zde Jindřich Babenberský nechal vybudovat svůj hrad, v němž panovníci sídlili až do roku 1220. Na místě dnešního náměstí býval plac určený k rytířským turnajům.

V době adventních trhů na náměstí a přilehlé ulici Freyung najdete menší vánoční trh, na němž najdete vše od jídla přes punče a vánoční zboží až po toalety. Jelikož je tento market relativně vzdálený od hlavních památek, je také méně navštěvovaný a proto mnohem příjemnější než ten hlavní u radnice, ze kterého se stala masová záležitost.

Hlavní památkou na náměstí Am Hof je kostel Kirche Am Hof. Ten byl založen v roce 1386 a v době baroka dostal novou honosnou fasádu. Kostel je důležitý zejména proto, že z jeho balkonu byl vyhlášen konec Svaté říše římské národa německého císařem Františkem II., který byl k tomuto kroku donucen Napoleonem po výhře u Slavkova v roce 1806.

Naproti kostelu se nachází požární stanice Feuerwehr Zentrale, která byla původně v roce 1530 vybudována jako arsenál.

Chci na poznávačku do Vídně

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *