Severozápadní Chios: kde žila svatá patronka ostrova

Severozápad ostrova Chios je možná o něco málo zajímavější než její severovýchodní soused. Nachází se zde totiž největší severní město Volissos s byzantským hradem, klášter Agia Markelly, která je patronkou ostrova, dalším turistickým lákadlem je určitě jeskyně Agio Galas nebo léčivé prameny ve vesnici Agiasmata.

Volissos a Agia Markella

Chceme-li se vydat na severozápad ostrova, musíme projet předměstím Vrontados stejně jako v případě cesty na severovýchod. Vystoupáme klikaté serpentiny do pohoří Epos a po asi 25 kilometrech liduprázdna dorazíme do první větší vesnice Katavasi.

Hlavním centrem této části ostrova je Volissos, městečko s bohatou historií, na které z výšky shlíží byzantský hrad. Říká se, že právě zde pobýval Homér a vyučoval děti chioského vládce. Podle křesťanské tradice se zde narodila svatá Markella (Marcela), které je zasvěcen nedaleký klášter.

K Volissu patří hned několik pláží, všechny se pyšní pískem a přírodními krásami. Z přístavu Limnia můžete využít pravidelnou linku na vedlejší ostrůvek Psara.

Na sever od Volissu se nachází klášter svaté Marcely (Agia Markella), která zde žila a zemřela mučednickou smrtí. Všichni ostrované se sem sjíždí na celodenní mše v den jejího svátku, tedy 22. července.

Volissos

Jeskyně Agio Galas

Směrem na sever se příroda mění, začíná totiž pohoří Amani. V horské vesnici Agio Galas najdete přístupnou jeskyni. U jejího vchodu je postaven malý kostelík Panny Marie Agiogaluseny s vysokou kupolí z přelomu 13. a 14. století. V době Byzance sloužila tato oblast jako poustevny pro mnichy.

Panagia Agiogalusena

Jeskyně je propojena se dvěma dalšími většími, které zatím nebyly plně prozkoumány. Veřejnosti je přístupná pouze ta největší a nejhlubší. V roce 1939 archeologické průzkumy zde dokázaly přítomnost člověka již v době kamenné, což z ní dělá jedno z nejdříve osídlených míst v Řecku.

Podle pověsti se sem uchýlila dcera byzantského císaře trpící leprou a po třech letech, kdy pila pouze místní mléčnou vodu, se uzdravila. Prohlídková trasa měří 220 metrů, je tedy delší než trasa v jeskyni Olympi na jihu.

Léčivá železitá voda

Zcela na severu končí cesta u moře ve vesnici Agiasmata, kde vyvěrají horké léčivé prameny o teplotě 70 °C obohacené o železo. Lázně Agiasmata nevsází jen na léčivou vodu, ale také na přírodní krásy v okolí, které je zde stále ještě divoké a lidmi netknuté.

Vesnička Agiasmata

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *