Doprava do Krakova: Jak do města a jak na letiště?

Chystáte se cestovat do jednoho z nejnavštěvovanějších polských měst Krakova? Který způsob dopravy je nejjednodušší, který nejekonomičtější a který nejrychlejší? Bude záležet především na tom, z kterého místa v ČR budete vyjíždět.

Autem

Jste-li z Moravy, nejvíc se vám vyplatí jet do Krakova přes Ostravu a dále na Katowice až do Krakova. Cesta z Ostravy trvá asi 2 hodiny. Jako malá si ještě pamatuji, jak se taťka a děda vysmívali Polákům za jejich silnice a každou špatnou cestu u nás přirovnávali k těm polským. No… tohle už dávno neplatí a doporučuji se zaměřit na úsek mezi Ostravou a Bohumínem a porovnat jej se stavem dálnice na polském území.

Na polských dálnicích neplatí pro osobní auta povinnost kupovat dálniční známku, mají zde systém mýtných bran, na nichž se platí poplatek za konkrétní úsek. Pojedete-li do Krakova, potkáte jednu mýtnou bránu těsně před letištěm. V roce 2020 by měl platit poplatek 10 zlotých za vozidlo do 3,5 tuny.

Parkování v Krakově by nemělo představovat větší problém, placených parkovišť je v centru města hned několik. Například kousek od Wawelu u hotelu Radisson Blu nebo přímo Parking Wawel. Parkoviště najdete bez problémů i v Kazimieři.

Autobusem

Opět výhodná cesta zejména pro Moraváky. Autobusem vás do Krakova dopraví společnost Flixbus nebo Student Agency.

Flixbus – autobusy odjíždí z Brna od hotelu Grand a denně je vypraveno až 8 spojů. Do stejného spoje můžete nastoupit i v Olomouci (autobusové nádraží) nebo v Ostravě (ÚAN, hlavní nádraží).

Existuje také linka z Prahy, ta ale trvá více než 9 hodin. V Krakově končí spoj u hlavního vlakového nádraží.

Student Agencyvypravuje 1 autobus denně na lince Vídeň – Brno – Ostrava – Krakov. Odjíždí se v Brně od Grandu a z Ostravy Svinova. V Krakově je zastávka u hlavního nádraží.

Vlakem

Bohužel v době, kdy píšu tento článek, není díky situaci s Covidem možné zjistit informace o vlakovém spojení mezi ČR a Krakovem. Jakmile budou informace zpřístupněny, doplním je.

Letadlem

Jediným českým městem, které je s Krakovem spojeno leteckou linkou, je Praha. Tento spoj obsluhuje Ryanair a s výjimkou ledna a února je v provozu celoročně. Ceny letenek začínají okolo 1800,-

Na letiště

Mezinárodní letiště pro Krakov je v nedalekých Balicích a svůj název dostalo po papeži Janu Pavlu II. Letiště se neustále rozrůstá, buduje a rozšiřuje své služby.

Autem se sem dostanete jednoduše, po dálnici směrem na Krakov jej uvidíte po své pravé straně, takže jej nemůžete minout. Parkovat můžete na parkovišti pro krátká i dlouhá stání. Ceník parkovného najdete zde.

Na letiště se od roku 2017 dopravíte i vlakem, ale jen na krakovské hlavní nádraží. Cena jízdenky je 12 zlotých. Z hlavního nádraží můžete k cestě na letiště využít i autobus číslo 208, není tak pohodlný ani rychlý, ale je podstatně levnější. Cena jízdenky je 4,60 zlotých.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *