Doprava po Krakově

Městskou hromadnou dopravu ve druhém největším polském městě zajišťují autobusy a tramvaje. Metro v Krakově nikdy vybudováno nebylo.

Používání místního MHD je výhodné jak časově, tak i finančně. Nemusíte mít starosti, zda v centru najdete volné místo k zaparkování a dostanete se do všech koutů města. Cena jízdenek je srovnatelná s cenami například v Praze.

Tramvaje

Tramvaje jezdí v Krakově již od roku 1882 a s dnešními 27 linkami a délkou tratí více než 90 km, tvoří nepostradatelnou součást krakovské MHD. Pro turisty je asi nejvyhledávanější linka 52, která spojuje Divadlo Slowackiego kousek od hlavního nádraží a Kazimierz.

Tramvaje jsou rozhodně tou lepší a jednodušší variantou cestování po městě. Pokud už musíte využít autobus, najděte si svůj spoj zde.

Noční spoje

Denní doprava je obsluhována mezi 5:00-23:00. Od 23:00 jsou v provozu noční linky autobusů i tramvají, které jsou mnohem méně časté. Před jízdou doporučuji naplánovat si spojení zde.

Jízdenky

Krakov je rozdělen na dvě zóny, Strefa I zahrnuje celé centrum města a Strefa II je označením pro okrajovou městskou aglomeraci. V rámci 2. zóny se nachází třeba i letiště Balice nebo solné doly ve Věličce.

Jízdenky je možné zakoupit v automatech na všech větších stanicích a zastávkách nebo také přímo v tramvaji či autobuse. Není problém platit v hotovosti i platební kartou. Při nástupu do vozidla je nutné si jízdenku řádně označit.

Ceny jízdenek se liší podle časového omezení. K dispozici jsou i levnější varianty, na které mají nárok žáci do 24 let, studenti do 26 let a důchodci. Zcela zdarma mohou cestovat děti do 6 let a senioři nad 70 let. Pozor! Tyto skutečnosti musíte dokázat dokladem totožnosti nebo studentským průkazem!

  • 20 minut: 3,40 / 1,70 Zl
  • 50 minut: 4,60 / 2,30 Zl
  • 90 minut: 6 / 3 Zl
  • 24 hodin: 15 / 7,50 Zl
  • 48 hodin: 28 / 14 Zl
  • 72 hodin: 42 / 21 Zl
  • 7 dní: 56 / 28 Zl

Zvýhodněné karty do muzea s dopravou zdarma

Plánujete-li navštěvovat v hojné míře krakovská muzea a zároveň využívat MHD, vřele doporučuji pořídit si KrakowCard, která vám buď na 2 nebo 3 dny (podle ceny) dovolí navštívit více než 40 krakovských muzeí zdarma nebo se slevou a využívat 2 nebo 3 dny MHD zcela zdarma. Platí to pro obě dvě dopravní zóny, takže i pro letiště Balice a solné doly Vělička.

Odkaz pro zakoupení KrakowCard.

Na letiště

Od roku 2017 se na letiště v Balicích dopravíte vlakem z krakovského hlavního nádraží. Cena jízdenky je 12 zlotých. Lze ji zakoupit v automatu v letištní nebo nádražní hale, případně i přímo ve vlaku u průvodčího.

Z hlavního nádraží můžete k cestě na letiště využít i autobus číslo 208, není tak pohodlný ani rychlý, ale je podstatně levnější. Cena jízdenky je 4,60 zlotých. Případně si můžete zakoupit 7 denní jízdenku za 62 zlotých a využívat ji na MHD po celý týden.

Svou trasu po Krakově si naplánujte zde.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *