Panathénajský stadion/Kallimarmaro
Panathénajský stadion, známý rovněž jako Kallimarmaro („krásně mramorový“), se nachází východně od Olympeionu a je zasazen mezi kopce Ardittos a Agra. Byl vystavěn sice již v 6. století př. n. l., ale dnešní podoba mu byla dána Lykurgem v roce 329 př. n. l. Celý stadion byl sice z mramoru, ale sedadla pro diváky byla dřevěná. Závodní dráha byla 204 m dlouhá a 34 m široká a konaly se zde sportovní hry během Panathénajských slavností.
Až za doby vlády Herodota Attika došlo v roce 140 n. l. k celkové rekonstrukci, obložení mramorem a zvýšení počtu míst na 50 000. V době středověku byl ze stadionu odebrán veškerý mramor, stejně jako z většiny jiných starověkých staveb a byl použit jako stavební materiál. Když král Otta vyhlásil Athény hlavním městem Řeckého království, zbyly z původního stadionu jen dvě boční zdi po stranách vchodu.
V roce 1856 nabídl Evangelos Zappas řeckému králi, že zaplatí výlohy spojené s obložením stadionu mramorem. K tomu nakonec nedošlo a až s blížícími se prvními novodobými Olympijskými hrami, které se měly příznačně konat v Athénách, se Řekové k původnímu plánu vrátili. O finanční pomoc byl požádán rejdař Georgios Averoff, který souhlasil a zaplatil všechny náklady. V roce 1896, kdy se Olympiáda v Athénách konala, byly mramorem obloženy alespoň první řady sedadel. Práce byly dokončeny až v roce 1900.
V roce 1968 se zde konala sportovní událost, která se zapsala dokonce i do Guinessovy knihy rekordů! Hrálo se zde finále Evropského poháru v basketbalu a athénský AEK se utkal s pražskou Slavií Praha! Rekord se týkal návštěvnosti zápasu, oficiálně se uvádí 80 000 sedících diváků, ale neoficiálně se přičítá dalších 40 000, kteří stáli a na stadion pronikli bez vstupenky.
Během Olympijských her v roce 2004 měli na tomto stadionu cílovou rovinku maratonští běžci a probíhala zde lukostřelba. Panathénajský stadion byl vyobrazen na medailích z OH v Athénách 2004, v Pekingu 2008, v Londýně 2012 i v Riu 2016.
Chci na poznávačku do Athén