Burtzi: pevnost v přístavu Skiathos
Malinký poloostrov Burtzi pokrytý borovicemi, dělí přístav na dvě části, nový obchodní a starý, ve kterém kotví výletní i rybářské loďky a čluny.
Kdysi byla úzká cestička spojující pevnost s městem (dnes už je to široká cesta) zalita vodou a poloostrov se tak přeměnil na ostrůvek. Na něm benátští bratři Giziové, aby zabezpečili město, ale i pro stavbu svého vlastního sídla, založili opevněný hrad s cimbuřím a střílnami, jehož vstupní bránu z obou stran chránily dvě kulaté věže. Bohužel je dnes již nemožné odhadnout výšku tehdejších obranných zdí. Uvnitř byla vybudována cisterna na vodu a kostelík svatého Jiří, patrona Benátčanů, podle něhož se pevnosti říkalo také „Hrad svatého Jiří“. Pevnost byla zničena v roce 1660 benátským dóžetem Francesco Morozinim.
V roce 1823 se obyvatelům Skiathosu podařilo z opuštěného hradu napadnout a porazit osmanského námořníka pašu Tomala. Po osvobození fungovala v Burtzi první dezinfekční stanice na ostrově, zatímco v roce 1906 zde byla Andreasem Syngrosem postavena základní škola, ve které se dnes nachází Kulturní centrum a divadlo, kde se konají mnohá kulturní vystoupení. Od roku 1925 se u vchodu tyčí busta Alexandra Papadiamantise.
Ze staré pevnosti se dnes dochovaly nepatrné zbytky zdí, které lze rozeznat podél cesty ke staré škole a místa, kde se nacházel kostel svatého Jiří a cisterna na vodu.