Hotel Grand Bretagne v Athénách

Na náměstí Syntagma, v bezprostřední blízkosti řeckého parlamentu se nachází hotel Gran Bretagne. Svého času to byl nejluxusnější a nejdražší hotel v celých Athénách, mimochodem se mezi ně řadí dodnes, a proto není divu, že si jej pro svůj athénský pobyt vybral i britský ministerský předseda Winston Churchill. Ten do Athén přijel na sklonku druhé světové války, aby zde vyjednal poválečnou orientaci Řecka a Řeků.

„Řekové nebojují jako hrdinové, ale hrdinové bojují jako Řekové.“ To byl Churchillův památný výrok na adresu řeckých partyzánů, o jejichž osudu už v podstatě bylo rozhodnuto. Řecko mělo po válce patřit do sféry vlivu západních mocností. No jo, jenže ti Churchillem obdivovaní hrdinové byli převážně komunisté, kteří se s touto situací nehodlali smířit a při jeho návštěvě v Athénách na něj naplánovali atentát – ten se měl uskutečnit právě v hotelu Gran Bretagne. Nakonec však i samotní atentátníci uznali, že takové řešení situace by bylo až příliš extrémní.

A jak to s řeckými komunisty po válce dopadlo? Ti, kdo se příslušnosti ke komunistické straně nevzdali, byli deportováni do republik Sovětského svazu, ve velké míře i k nám. Za všechny Řeky, kteří u nás zůstali, zmiňme především Martu a Tenu Elefteriadu či majitele Kofoly.

Chci na poznávačku do Athén

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *