Hlavní město Skiathos

Ve většině případů řeckých ostrovů se hlavní město nazývá buď stejně jako samotný ostrov nebo se mu říká Chora. Skiathoská Chora leží na stejném místě již od starověku, kdy přežila klasické i helénistické období Alexandra Velikého. Ve středověku se zde však začali objevovat zákeřní nepřátelé, piráti, kteří tehdejší obyvatelstvo vyhnali do nepřístupných míst Kastra. Zpět do Chory se Skiathosané vrátili až v roce 1829. Velkou pohromu zažila Chora během druhé světové války, kdy byla velká část města poničena nacistickým letectvem.

Město se rozprostírá na svazích dvou nízkých kopců, které dosahují výšky sotva 20 metrů nad mořem. Na straně jedné se nad novým přístavem tyčí kostel Agios Nikolaos známý z úvodní scény filmu Mamma Mia a na straně druhé nad starým přístavem najdete staré město se hřbitovem.

Centrum města v údolí protíná hlavní nákupní ulice nesoucí jméno místního nejslavnějšího rodáka, spisovatele Alexandra Papadiamantise. Na této hlavní třídě najdete spoustu obchodů, turistických kanceláří, taveren apod. A samozřejmě také Papadiamantisův dům přetvořený na muzeum.

Kromě poloostrůvku Burtzi s pevností z dob benátské nadvlády nad ostrovem, stojí za pozornost metropolitní chrám Trion Ierarchon, v němž je uchovávána ikona Panna Marie Kunistra, ochránkyně ostrova. Dalším zajímavým kostelem je Panagia Limnia, v jejímž nartexu je uložena lebka Alexandra Papadiamantise. Jeho tělo je pohřbeno na místním hřbitově hned vlevo u vstupu.

Vykoupat se v hlavním městě můžete na plážičce na poloostrůvku Burtzi, Plakes nebo vzdálenější slouhé pláži Megali Ammos. Z centra směrem na letiště narazíte na vyhlášenou ulici plnou barů a diskoték, pokud hledáte nekončící noční život, je toto jasná volba. Máte-li rádi jinou formu večerní zábavy, je vám k dispozici letní kino, ve kterém se pravidelně promítá muzikál Mamma Mia, který byl na Skiathosu zčásti natáčen.

V hlavním městě se rovněž koná mnoho akcí. Z nejznámějších se zde každé dva roky pořádají námořní závody v rámci Námořního týdne, 14. září se slavnostně připomíná potopení ponorky Katsonis nacisty. Z církevních svátků je stejně jako v celém Řecku i zde mohutně oslavován svátek Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna a 21. listopadu se koná pro Skiathos důležitá pouť s ikonou Panagia Kunistra z města do stejnojmenného kláštera ve vnitrozemí.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *