I malý ostrov má velké rodáky!

Malinký ostrov Skiathos se mi pořádně vryl do podvědomí ne jako ostrov filmu Mamma Mia, ale jako ostrov Alexandra Papadiamantise („to nisi tou Papadiamanti“). Tenhle skiathoský rodák s krásně dlouhým jménem je považován za jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů nové řecké literatury. Když si k tomu ještě představíte paní profesorku řecké literatury, která ho zbožňuje, hned vám bude jasné, proč už z povinnosti ke svému studiu nemůžu Papadiamantise v souvislosti se Skiathosem aspoň nezmínit.

Jsem si velmi dobře vědoma toho, že valná většina turistů, kteří jezdí do Řecka hlavně za sluncem, mořem, památkami atd. se v řecké literatuře orientovat nebudou (proč by taky měli?), proto jsem přemýšlela, jak Vám ho přiblížit, abychom nezůstali u nic neříkajících životopisných údajů… Nejjednodušší bude přirovnání k nějaké literární osobnosti, která je nám známá už od základky. Hned mě napadl Jan Neruda… Proč? Posuďte sami:

Jan Neruda žil ve 2. polovině 19. století, narodil se na Malé Straně a prožil zde celý svůj život. Do prostředí Malé Strany jsou také situovány jeho nejznámější romány a povídky, jejichž hrdinové jsou místní obyvatelé (viz Malostranské povídky). Studoval Filozofickou fakultu, ale nedokončil ji. Ke konci života se dostal do finanční tísně a jedině novinařina mu zajišťovala nějaké živobytí. Z dluhů mu pomohla kolegyně spisovatelka Karolina Světlá. Nikdy se neoženil. V pokročilém věku se zamilovával do podstatně mladších dívek… Ke konci života propadl pesimismu a holdoval alkoholu. Zemřel na následky úrazu po pádu ze schodů. Z jeho díla vyzařuje negativní postoj k lidem a používá archaický jazyk.

Alexandros Papadiamantis žil ve 2. polovině 19. století, narodil se na Skiathosu, kde i zemřel. I když studoval v Athénách, na ostrov se velmi často vracel a jeho nejslavnější romány a povídky jsou situovány do místního prostředí, jako hrdinové zde vystupují obyčejní rybáři, vesničané, pastevci atd. Zapsal se na Filozofickou fakultu, ale studia nedokončil. Celý život měl finanční nouzi, proto musel psát do novin, aby měl aspoň na základní živobytí. Jeho přátelé z okruhu spisovatelů mu vypomohli významnou půjčkou a prý si poprvé v životě mohl dovolit koupit si novou košili… Nikdy se neoženil. Měl totiž 3 starší sestry, z nichž 2 se neprovdaly, proto se nesměl oženit ani on a musel se o sestry postarat. Ke konci života podlehl alkoholu, který byl jednou z příčin jeho smrti. Jeho dílo je pesimistické a plné skepse a je psáno archaickým jazykem.

Hlavní nákupní třída ve městě Skiathos se jmenuje ulice Papadiamanti. Na ulici je i dům, ve kterém tento spisovatel napsal své nejslavnější dílo a kde i zemřel. Dnes je přeměněn na muzeum, vstupné je zdarma. Až budete touto třídou korzovat, prohlížet si obchůdky a objednávat si gyros v jedné z restaurací, snad si vzpomenete, po kom slavném je tato ulice pojmenovaná. (Pokud vás bude za celou sezonu aspoň tolik jako prstů na jedné ruce, budu to považovat za svůj osobní úspěch).  

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *