Agia Markella: klášter patronky ostrova

Nedaleko největšího města severozápadního Chiosu Volissos se nachází klášter světice pravoslavné církve, svaté Marcely. Ta pocházela a žila právě v tomto městě a na místě dnešního kláštera zemřela v roce 1500 mučednickou smrtí.

Marcela přišla o matku v ještě dětském věku a když dospívala, probudila tělesnou touhu ve svém otci. Marcela zděšená jeho chováním utekla do lesů nedaleko Volissu, kde ji však otec vypátral a místo, na němž se ukrývala, zapálil. Když Marcela vyběhla ze svého úkrytu, otec ji zranil šípem. V zoufalství začala dívka úpěnlivě prosit, aby se otevřely kameny, po nichž běžela a ukryly ji v sobě. Skála se opravdu rozestoupila a dívku až po prsa pohltila. Rozlícený otec, který ji doběhl, jí usekl hlavu a hodil ji do moře.

Z místa, kde mělo k této tragédii dojít, dodnes vyvěrá teplá léčivá voda, která je zbarvená červeně. Prý je to krev zavražděné dívky. Ve skutečnosti je tato oblast natolik bohatá na železnou rudu (která se zde dokonce i několik let těžila), že zabarvuje kameny i mořskou vodu do červena.

Místo, kde byla Markella zavražděna

Největším svátkem na ostrově je 22. červenec, svátek Agia Markella, kdy se ke klášteru sjíždí všichni ostrované na mši. Ta zde trvá celý den. Věřící by měli ke klášteru dojít pěšky ze 7 km vzdáleného Volissu.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *