Areopag: Místo nejvyššího athénského soudu
Areopagem nazýváme plochou skálu severozápadně od Akropole. Na její vrchol vedou buď původní starověké a tedy i notně sešlapané schody vytesané do skály nebo bezpečnější schodiště postavené před několika lety.
Před 5. stoletím př. n. l. zasedala na Areopagu rada starších města, obdobně jako později v Římě senát. Na základě Solonových reforem byli členové sněmu demokraticky voleni. V klasickém období soud rozhodoval ve věcech vraždy, náboženství a žhářství vůči olivovníkům. V roce 462 př. n. l. byl Areopagos připraven o téměř všechny své funkce kromě souzení vražd.
Původ názvu Areopagos není zcela jednoznačný. Sice v něm slyšíme Areos a pagos, což překládáme jako Areova skála, ale v názvu mohou figurovat i bohyně výčitek svědomí Erýnie. Ares zde byl podle mytologie souzen za vraždu Poseidonova syna a Erýniím byl na úpatí skály zasvěcen chrámek, v němž hledali úkryt vrahové, aby tak unikli následkům svých činů. Areopagos se vyskytuje také v Aischylově tragédii Eumenidky. Na tomto místě je Orestes souzen za vraždu své matky Klytaimnéstry a jejího milence Aigistha.
Areopagos, stejně jako většina městských úřadů pokračovala ve své funkci i v římském období a bylo to právě zde, odkud vedl apoštol Pavel svou slavnou řeč o „neznámém bohu“. Každopádně se vám z této skály naskytne krásný výhled na Akropoli, řeckou i římskou agoru nebo hvězdárnu na pahorku Pnyx.
Chci na poznávačku do Athén