Hofburg: Císařský palác je dnes sídlem prezidenta

Hofburg býval hlavním vídeňským sídlem rodu Habsburků již od roku 1278 do roku 1918, kdy Rakousko-Uherské císařství zaniklo. Od roku 1945 až dodnes je oficiálním sídlem rakouského prezidenta. Palác Hofburg byl v době svého vzniku velmi zvláštní – na rozdíl od jiných středověkých hradů nebyl postaven v kopci, ale na rovince, neměl přirozenou obrannou polohu, ani centrální nádvoří.

Předpokládá se, že stavbu původního gotického hradu dokončil Přemysl Otakar II. Následnou renesanční přestavbu provedl císař Ferdinand I. (mimo jiné díky svatbě s Annou Jagelonskou v katedrále svatého Štěpána i král český). V průběhu existence paláce následovaly další a další přestavby a přístavby a dnes zde najdete 18 křídel a 19 nádvoří a asi 2 600 pokoji. Rovněž se můžete setkat s označením pro Hofburg jako „zimní rezidence“, zatímco Schönbrunn sloužil Habsburkům jako „letní rezidence“.

Budete-li do Hofburgu vcházet Michalskou bránou z Michaelerplatz, vstoupíte do haly s vysokou neobarokní kupolí. V této hale se nachází vstup jednak do Muzea císařovny Sissi, na druhé straně pak do prostoru Zimní jezdecké školy, kde si můžete zakoupit vstupenky na představení s lipicány. Rovněž se tady nachází nenápadná, ale zato velmi příjemná kavárnička.

Poté vás průchod zavede na první velké nádvoří tzv. Starého Hofburgu. Toto nádvoří bylo původně čtvercové se čtyřmi obrannými bastiony, příkopem a padacím mostem. Nejstarší část celého komplexu spatříte nalevo, nazývá se Švýcarské křídlo. Jeho vzhled je dnes renesanční a výrazným prvkem je vstupní Švýcarská brána, na níž jsou vyobrazeny insignie Ferdinanda I.

Ve Švýcarském křídle se nachází Dvorní kaple, kde slavný Vídeňský chlapecký sbor zpívá každou neděli ráno mši. Sbor byl založen roku 1498 Maxmiliánem I. a jeho členy byli i Franz Schubert či Josef Haydn. Vyhledávaným cílem je zde tzv. Schatzkammer (Císařská pokladnice), kde jsou k vidění korunovační klenoty, zlatá koruna Rudolfa II., kolébka syna Napoleona a Marie Luisy, posvátné Longinovo kopí (probodlo bok Ježíše Krista).

Naproti Švýcarskému křídlu se nachází Amalienburg pojmenovaný podle císařovny Amálie Vilhelmíny. Zde sídlil Rudolf II., když se zdržoval ve Vídni. Poslední, kdo v tomto křídle trvale pobýval, byla císařovna Alžběta (Sissi), jejíž komnaty jsou dnes přístupny veřejnosti.

Švýcarské křídlo a Amalienburg spojuje Leopoldovo křídlo, které bylo postaveno v 17. století. V těchto prostorách žila císařovna Marie Terezie a dnes zde sídlí úřad prezidenta republiky.

Naproti Leopoldova křídla se nachází křídlo Císařských komnat. Původní říšské kanceláře byly postupem času přebudovány na soukromé komnaty rodiny císaře a právě zde bydlel a pracoval císař František Josef I.

Na nádvoří je umístěna socha císaře Františka I. a II. zároveň. Jak je to možné? Byl to totiž on, koho Napoleon porazil v bitvě u Slavkova a po ní byl František donucen vyhlásit konec Svaté říše římské národa německého z balkonu kostela na náměstí Am Hof. Tímto aktem se také vzdal titulu římského císaře, jehož jména byl druhým v pořadí a přijal titul císaře rakouského, jehož jména byl první. Aby František upevnil s Napoleonem mír, dal mu za manželku svou dceru Marii Louisu. Jaké bylo jejich manželství? To je na jiné delší povídání…

Dalším průchodem vejdeme na otevřené nádvoří tzv. Nového Hofburgu. Původním plánem bylo nádvoří uzavřít zrcadlovým křídlem k tomu stávajícímu. To však bylo dokončeno v roce 1913 a následné události první světové války a rozpad říše přinesly úplně jiné priority než nákladnou dostavbu císařského sídla. Z balkonu Neue Burg vyhlásil 15. března 1938 Adolf Hitler „anšlus“ Rakouska s Německem.

Nádvoří v Neue Burg se nazývá Náměstí hrdinů (Heldenplatz) a je pojmenováno po hrdinných vojevůdcích rakouské armády. Prvním z nich je princ Evžen Savojský, který v době vlády císaře Karla VI. dosáhl výtečné politické kariéry, o níž svědčí i jeho soukromý zámek Belveder. Princ Savojský má na náměstí jezdeckou sochu proto, že v roce 1683 dokázal od Vídně odrazit Turky. Na druhé straně uvidíte jezdeckou sochu arcivévody Karla, který dokázal zasadit první velkou porážku Napoleonovi. Socha je obdivuhodná, protože se bez opory dotýká podstavce pouze zadníma nohama.

V tomto křídle se nachází několik muzeí. Jsou to tato: Sbírka lovu a zbraní (jedna z největších světových sbírek zbraní a brnění), Sbírka starých hudebních nástrojů, Efeské muzeum (předměty z archeologické lokality v Efesu, které odtud byly sebrány ještě před zákazem vývozu artefaktů) a Etnologické muzeum s předměty z celého světa.

Informace o cenách kombinovaných vstupenek do Muzea Sissi, Císařských apartmánů a Sbírky stříbra

Informace o vstupenkách do Efeského muzea

Informace o vstupenkách do Sbírky zbraní a starých hudebních nástrojů

Chci na poznávačku do Vídně

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *