Výměna stráží v Athénách

Náměstí Syntagma vévodí budova řeckého parlamentu, která byla původně postavena jako královský palác pro prvního řeckého krále Otu Bavorského. Již od 30. let 19. století, kdy se sem Ota i s manželkou nastěhovali, hlídala jejich obydlí čestná stráž, a to se děje až dodnes.

Čestná stráž

Před hlavním vstupem do budovy stojí dva členové této čestné stráže, kterým se říká Evzones. Tento název pochází už z Homérových eposů, kde Evzones byli ti nejstatečnější ze všech vojáků a bojovali vždy v první linii. Dnes jsou tito muži pečlivě vybírání podle různých kritérií z řad řeckých mladých mužů, kteří si zde plní povinnou základní vojenskou službu. Kluci zde stojí hodinu v kuse a to za jakéhokoli počasí a jakékoli situace. Střídají se vždy v celou – a to i v noci – největší střídání, kdy se mění celá denní služba, je vždy v pravé poledne.

Výměna stráží před parlamentem

Zajímavost: všechny na první pohled upoutá typická uniforma strážných a jejich charakteristické pohyby při výměně. Jsem pevně přesvědčená, že takovou výměnu stráží jako v Athénách jste ještě nikde jinde neviděli. Co se týče uniforem, ty jsou víceméně navlas stejné jako v době krále Oty, o čemž jsem se přesvědčila na vlastní oči. Při prohlížení rodinného alba mé kamarádky jsme narazily na fotku jejího prapradědečka, který u Evzones sloužil a uniforma vypadala opravdu stejně.

Chci na poznávačku do Athén

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *