Karlsplatz: Centrum vídeňské secese

Na náměstí Karlsplatz se kříží hned tři linky vídeňského metra a tak možná i vy budete začínat svou prohlídku města právě zde. Náměstí sice dostalo své jméno podle pozdně barokního kostela svatého Karla Boromejského, ale stalo se sídlem i mnohem mladšího uměleckého směru, tzv. Jugendstil.

Pod tímto pojmem si představte obdobu české secese. Ta se v naší oblasti střední Evropy zformovala na konci 19. století, kdy už mladí umělci měli dost těžkopádných historizujících slohů typu novorenesance, novobaroko, novogotika apod. a chtěli se proti nim vymezit. Vedoucím této vídeňské skupiny se stal známý Gustav Klimt.

Secession

Tato budova je typickou ukázkou vídeňské secese a aby ne, když ji členové Jugendstil zakoupili a přetvořili právě podle svých představ nového uměleckého směru. Typické pro secesi jsou zdobné prvky zobrazující postavy, zvířata, rostliny, na této budově si všimnete detailů v podobě sov, medúz apod. Hlavním poznávacím znakem budovy jsou však pozlacené bronzové vavřínové listy, díky nimž si vysloužila přezdívku „Hlávka zelí“. Současný nápis „Umění patří každé době, protože umění je svoboda“ byl na několik let odstraněn nacisty.

Informace o návštěvní době a cenách vstupenek do pavilonu Secession

(www.secession.at)

Secesní pavilony

Přímo na náměstí si všimnete menších zelených pavilonků, jedná se o vchody do bývalé stanice metra, které dnes slouží jako kavárna a Historické muzeum.

Karlskirche

Náměstí nese své jméno podle tohoto majestátního pozdně barokního kostela, o němž se tvrdí, že je nejkrásnějším barokním svatostánkem ve Vídni. Protože byl kostel postaven po morové epidemii, je zasvěcen svatému Karlu Boromejskému, který se v 16. století staral o nemocné morem. Stavbu kostela financoval císař Karel VI., což svádí k tomu, že je Karlskirche zaměňován za kostel císaře Karla a ne jeho svatého jmenovce. O kostel se dodnes stará český řád Křižovníků s červenou hvězdou.

Kostel je mistrovským dílem Johanna Fischera von Erlach a jelikož byl stavěn již v době pozdního baroka, je stylově nejednotný. Dominantní barokní kupoli doplňuje fasáda s klasicistním vstupním portálem, po stranách imitace antického Trajánova sloupu a vedle nich mohutné věže z barokního Říma.

Uvnitř kostela najdete bohatou barokní výzdobu provedenou nejlepšími umělci své doby. Témata jsou logická: život a skutky Karla Boromejského. Obdivovat můžete fresky J. M. Rottmayra či sochařskou práci F. M. Brokoffa.

Technická univerzita

Na náměstí se nachází rovněž budova univerzity založené 6. listopadu 1815 císařem Františkem II. Dnes má univerzita s 8 fakultami asi 28 000 studentů, z čehož je asi 30% žen. Ty zde smějí studovat až od roku 1919.

Chci na poznávačku do Vídně

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *