Doprava do Athén: Letecky, autem nebo autobusem?
Do asi 2000 kilometrů vzdálených Athén se samozřejmě nejpohodlněji a nejrychleji dopravíme letecky. Ale myslím, že je užitečné vědět i o dalších možnostech, které existují.
Letadlem
Nejlevnější letecké spojení s Athénami zajišťují nízkonákladové letecké společnosti, jako jsou Ryanair nebo Wizzair. Tyto společnosti fungují systémem „čím dříve letenku zakoupíte, tím bude levnější“ a zisky generují zejména na vedlejších (mnohdy vysoce) zpoplatněných službách. Takže odbavované zavazadlo nebo konkrétní sedadlo vám bude naúčtováno extra.
Celkem zvláštní skutečností je, že z České republiky, respektive z Prahy, se do Athén žádnou takovou nízkonákladovkou nedostanete. Pokud trváte na Praze, budete muset využít řecké letecké společnosti Aegean, která se však řadí k těm dražším a tak rozdíl v cenách letenek může začínat na 3000,- a může se dostat až mnohem výš. Nicméně Aegean je ještě jednou z mála společností, které na palubě servírují jídlo a pití zdarma.
Ale zpět k nízkonákladovkám. Odkud tedy s nimi můžete do Athén letět? Irským Ryanairem z Bratislavy, Katovic a Norimberku, maďarským Wizzairem pak z Vídně.
Autem
Cestu do Řecka autem si velmi pečlivě naplánujte, zvlášť jede-li poprvé. Velmi rychle a s minimálním počtem zastávek vám cesta bude trvat asi 20 hodin, vše však bude záviset na dopravní situaci a také na náladě celníků na hranicích se státy mimo Schengenský prostor.
Už jsme si natolik zvykli cestovat bez hraničních kontrol, že obstrukce na maďarsko-srbských, srbsko-makedonských a makedonsko-řeckých hranicích můžou někoho zaskočit. Z vlastních zkušeností vím, že pokud kontroly trvají déle než by měly, vyplatí se dát celníkům menší úplatek v podobě českého piva nebo cigaret.
Při cestě autem musíte také počítat se zakoupením dálničních známek nebo platbou mýtného. Pojedete-li přes Slovensko, 10denní dálniční známka zde stojí 10 EUR. Maďarská známka na týden stojí 3 500 forintů, známky pro tyto dva státy můžete vyřídit elektronicky. V Srbsku, Makedonii a Řecku jsou poplatky vybírány prostřednictvím mýtných bran, kdy zaplatíte konkrétní částku za konkrétní ujetý úsek.
Pohybovat se autem v samotných Athénách je také velký oříšek. Rozhodně nejjednodušší je odstavit auto na některém ze záchytných parkovišť na okraji města a do centra dojet metrem.
Autobusem
Mezi Prahou a Athénami už mnoho let funguje pravidelné autobusové spojení, které je zajišťováno 1x týdně společností Korona travel. Cesta trvá 31 hodin a nabírá se v Praze, Brně, Bratislavě a Budapešti. V Řecku se pak vysazuje v Soluni, Larise a Athénách. Z ČR se vyjíždí vždy v sobotu a z Řecka vždy ve čtvrtek.
Stejná společnost pak přidala spoj i mezi Ostravou a Soluní. Nástupní zastávky v ČR jsou Ostrava, Opava, Krnov, Bruntál, Olomouc, Brno, Břeclav. Cesta by měla trvat 26 hodin.
Cena jednosměrné jízdenky vyjde mnohdy dráž než zpáteční letenka nízkonákladovkou, takže linku využívají především třeba příbuzní, kteří jezdí s velkými zavazadly na delší dobu za rodinou.