Staatsoper: Dílo českého architekta Josefa Hlávky

Pro Vídeňany, potažmo pro všechny Rakušany je Vídeňská státní opera fenomén, který je proslavil i za hranicemi své země. A neplatí to jen pro dnešní dobu, kdy se v budově konají velkolepé Plesy v opeře nebo koncerty Vídeňské filharmonie. Opera jako umělecká disciplína byla i v době Rakouského císařství natolik významná, že budova Staatsoper byla první dokončenou stavbou na Ringstrasse.

Ringstrasse je okružní třída, která obklopuje historické centrum města a byla postavena na místě stržených městských hradeb. Na tomto okruhu měla stát řada reprezentativních budov vyjadřujících lesk habsburské říše. To, že právě Státní opera byla slavnostně otevřena jako první, svědčí o významu, jaký opera hrála v životě šlechty.

Provoz Staatsoper byl zahájen 25. května 1869 a jako první zde byla uvedena slavná Mozartova opera Don Giovanni. Jen pro zajímavost, tato opera měla svou premiéru v Praze v roce 1787. Představení se samozřejmě účastnil také císař František Josef I. se svou chotí Sissi.

Staatsoper je postavena v neorenesančním stylu, což není náhoda. Renesance totiž, stejně jako opera sama, vznikla v Itálii. A něco pro nás pro Čechy – architektem této majestátní budovy byl Josef Hlávka (v Praze jsou známé jeho Hlávkovy koleje či Hlávkův most). Stavba trvala 6 let a Hlávkovi se podařilo ušetřit – na naši dobu – neuvěřitelných 40% plánovaných nákladů. Hrubá stavba tedy monarchii vyšla na necelý milion zlatých, spolu s dekoracemi pak na závratných 6 milionů zlatých.

S Vídeňskou státní operou jsou spojována slavná jména jako například Gustav Mahler či Johann Strauss.

Během 2. světové války byla Opera uzavřena a během osvobozování Vídně americkými vojsky v roce 1945 byla zasažena bombardováním. Oprava trvala celých 10 let, znovu tedy byla slavnostně otevřena v roce 1955 operou Fidelio od Ludwiga van Beethovena.

V současné době trvá umělecká sezona v Opeře 10 měsíců a sehraje se zde okolo 200 představení ročně. Vstupenky se pohybují od 50 – více než 200 Eur a není divu, když Opera zaměstnává asi 1000 lidí a její roční rozpočet se udává na 100 milionů Eur (údaj z roku 2008).

Budovu Opery budete určitě znát i z televize či časopisů díky každoroční honosné akci s názvem Ples v Opeře. Ten je v posledních letech znám nejen prezentací přepychu pozvaných hostů, ale také protesty právě proti tomuto snobství.

Státní operu si můžete denně prohlédnout v rámci komentované prohlídky.

Chci na poznávačku do Vídně

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *