Kärntnerstrasse: Z Vídně k Jaderskému moři

Kärntnerstrasse neboli česky Korutanská ulice je jednou z hlavních nákupních tříd v historickém centru Vídně. Třída vede od náměstí Stephansplatz až ke Státní opeře, potažmo Karlsplatz. Najdete zde běžné módní značky typu HaM, Intimissimi, Humanic apod. i obchody se suvenýry. Zajímavé je, že své funkci – obchodování – sloužila už od nejstarších zmínek o existenci ulice z poloviny 13. století.

Ve středověku se však jednalo nejen o místo obchodu, ale také o výchozí bod cesty k moři. Ulice totiž v centru Vídně končila u Korutanské brány a vedla dál až k Jadranu. Kroky všech, kteří mířili na jih, opouštěly město právě tudy.

Za 2. sv. byla ulice stejně jako její okolí silně poničena bombardováním amerických vojsk a po válce byla třída přebudována na výhradně pěší zónu (s definitivní platností od 70. let). Kdysi se zde nacházely obchody luxusních módních značek, které jsou dnes přesunuty spíš na ulice Am Graben či Kohlmarkt.

Zajímavou stavbou na Kärntnerstrasse je kostel Maltézských rytířů. Tento původně gotický kostel přebudován v barokním duchu je zajímavý svým interiérem. Jeho zdi jsou totiž vyzdobeny řády suverénních území, kde působí Maltézští rytíři. Dokážete najít erb Českých zemí?

Chci na poznávačku do Vídně

rnc-logo-color.jpg

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *