Katedrála svatého Stanislava na Wawelu

Snad nejvýznamnější polská katedrála se nachází na krakovském vršku Wawel. Primárně je zasvěcena svatému Stanislavovi, jednomu z patronů Polska. Svatý Stanislav byl krakovským biskupem a když si během svých kázání dovolil kárat tehdejšího krále Boleslava II., trest v podobě rozseknutí lebky, jej neminul. O několik let později byl prohlášen za svatého a dnes se jeho ostatky nachází právě v této katedrále.

Chrámový komplex je velmi rozsáhlý a najdete zde směsici snad všech existujících stavebních slohů. Románský styl hledejte v základech věže a v kryptě. Celá současná stavba, se kterou začal Kazimír Veliký v roce 1364, měla být postavena v gotickém stylu. K němu se však přidaly prvky renesance, baroka, dokonce i klasicismu a secese. Zkrátka to vypadá, jako by každý chtěl na katedrále zanechat nějaký moderní prvek své doby.

Zajímavostí je, že zde 2. listopadu 1946 sloužil svou vůbec první mši Karol Wojtyla, pozdější papež Jan Pavel II.

Interiér

Do katedrály se vstupuje hlavním vchodem na západě, jímž vcházeli králové a královny ke korunovaci. Katedrála je tvořena hlavní lodí, dvěma postranními loděmi a 19 kaplemi. Ihned naproti vstupu si prohlédněte baldachýnový oltář s ostatky svatého Stanislava. Kromě něj by vás mohl zaujmout i sarkofág Kazimíra Velikého nebo Vladislava II. Jagellonského.

Za zmínku rovněž stojí Kapitulní knihovna, jedna z nejstarších a nejvzácnějších v Polsku, byla založena již v 11. století. Koupíte-li si vstupenku do katedrály, můžete si prohlédnout i chrámovou pokladnici, kde jsou vystaveny různé monstrance, liturgické předměty, relikviáře apod.

V podzemní kryptě se nachází hrobky panovníků, králů, královen, ale i národních hrdinů, básníků a dalších významných osobností Polska. Z nám známých zde najdete například Adama Mickiewicze, Tadeusze Kościuszka, Jana Sobieskeho či kontroverzní osobnost Lecha Kaczyńskeho s manželkou Mariou.

Zvon Zikmund

Byl vyroben v roce 1520 a je největší v Polsku (stejně jako pražský Zikmund v Česku). Zikmund polský je však menší než český: na výšku měří 1,95 metru, průměr má 2,6 metru a na obvod 8 metrů. Včetně srdce váží 11 tun (ten pražský 13,5 – 16,5 tuny).

Chci na poznávačku do Krakova

rnc-logo-color.jpg Lyžařské zájezdy se skipasem

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *