7 aktivit zdarma v Krakově

Kromě pěších procházek historickým centrem, které bylo v roce 1978 zapsáno na seznam památek UNESCO, máte možnost nahlédnout některým místům i pod pokličku. A to zdarma.

Tak kam to bude?

1. Wawel zámek

Toto bývalé sídlo polských králů a královen dnes slouží jako sídlo Muzea hradu Wawel. Expozice, kterých je zde pěkná řádka, jsou samozřejmě zpoplatněny, až na jednu velkou výjimku.

Tou je měsíc listopad – již šest let po sobě (píšu v roce 2019) se interiéry hradu Wawel návštěvníkům otevírají zcela zdarma a to po celý měsíc. Můžete tak vidět výstavy o Ztraceném Wawelu, Klenotnici a zbrojnici a Státní pokoje.

Pokud tedy budete v Krakově v listopadu, stoupněte si do řady na vstupenky pokud možno co nejdříve. Již před otevírací dobou se před pokladnou tvoří dlouhé fronty a to zejména o víkendu. Vstupenky se přidělují na určitou hodinu a jejich počet je omezen, tak ať na vás vyjde.

Anebo – pokud chcete mít svou vstupenku jistou nebo cestujete ve větší skupině (5 osob a více), zarezervujte si vstupenku dopředu. Rezervace je však už zpoplatněná. 

2. Wawel katedrála

Interiér wawelské katedrály svatého Stanislava je návštěvníkům přístupný zdarma, ale pozor na časy konání mší, to nejsou dovnitř pouštěny větší turistické skupiny.

V hlavní lodi katedrály uvidíte hrobky významných polských osobností. Uprostřed je to polský patron svatý Stanislav, po stranách potom například král Kazimír Veliký, který založil mj. Kazimierz nebo král Vladislav Jagelonský či Vladislav Lokýtek.

Přejete-li si podívat se do věže se zvonem Zikmundem nebo do podzemních krypt, už musíte zaplatit vstupné.

3. Krakovské kostely

Centrum Krakova je doslova poseto kostely různého stáří, architektonických stylů i velikostí. Převážná většina z nich je veřejnosti otevřená a to zdarma. Výjimkou bývají časy konání mší, kdy dovnitř měli vstupovat pouze lidé jdoucí právě na ni.

Z těch nejznámějších kostelů jmenuji například svatého Ondřeje na ulici Grodzka, který byl postaven v 11. století. V minulosti sehrál důležitou roli jako obranná pevnost během nájezdů Tatarů. Dnešní barokní výzdoba interiéru je v přímém kontrastu románského exteriéru.

Vedle svatého Ondřeje se na stejné ulici nachází kostel svatých Petra a Pavla. Krásná ukázka baroka zevnitř i zvenčí. Kostel je známý pořádáním koncertů pro veřejnost.

Kostel svatého Františka z Assisi na ulici Františkánská je vyzdoben zcela v duchu chudého řádu Františkánů. Ti do Krakova přišli za přispění královny Anny České, manželky polského krále Jindřicha Bradatého. V postranní kapli kostela bývá v adventním čase vystavena jedna ze szopek.

4. Mariánský kostel

Mariánský kostel na Rynku Glownem je jednou z hlavních turistických atrakcí v Krakově, a tak i vstup sem je náležitě zpoplatněn. Vstupné se neplatí pouze v době mší, ale musíte dovnitř vstupovat jednotlivě a tvářit se, že jdete opravdu na mši. Samozřejmě během mše nefotit!

Jako bonus vám z věže Mariánského kostela v každou celou hodinu zatroubí hejnal. Tato hudební vložka je dnes už velkou atrakcí, na kterou vždy turisté na náměstí čekají a tato hudební vložka je rovněž zcela zdarma.

5. Věž radnice

Na Rynku ještě zůstaneme. Po původní budov radnice zde zbyla pouze věž, v níž je dnes situováno Muzeum města Krakova. V rámci návštěvy tohoto muzea můžete vystoupat až nahoru na věž, která ve je v pondělky otevřena zdarma.

6. Hřbitov Rakowicki

Nevím, zda je úplně vhodné posílat vás na hřbitov, ale tento za to určitě stojí. Nachází se nedaleko od hlavního vlakového nádraží, je obrovský (42 hektarů) a je nádherný.

Je zde pohřbeno mnoho významných krakovských občanů, kromě jiných i rodiče papeže Jana Pavla II. nebo malíř Jan Matejko.

www.wikidata.org

7. Svatojánské slavnosti Wianki

Téměř v každém velkém městě se pořádá nějaký hudební nebo filmový festival pro návštěvníky zdarma. Nejinak je tomu i v Krakově. Pokud toužíte zažít atmosféru teplého červnového večera s domácí hudební scénou a ohňostrojem, je tento festival určen přesně pro vás.

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *