Kláštery na Skopelosu

Na Skopelosu se nachází mnoho významných klášterů postavených na místech s nádherným výhledem. Jsou historicky i architektonicky cenné a ukrývají mnoho vzácných předmětů. Okolo hlavního města je rozeseto na 15 klášterů, na celém ostrově je jich dokonce 40.

Obydlené kláštery můžete navštívit a to v obecně platných návštěvních hodinách 8:00-13:00 a 17:00-19:00. Ty nejzajímavější najdete pár kilometrů od hlavního města Chora, v kopci Paluki.

Výhled z kopce Paluki na hlavní město Chora

Moni Agia Varvara: jedná se o nejstarší klášter na ostrově. Podle pramenů byl postaven v roce 1648. Klášter je dnes neobydlený, stará se o něj pouze jedna žena.

Moni Timios Prodromos: tento klášter se nachází asi 300 m od kláštera Agia Varvara. Je to oblíbené poutní místo ostrovanů, kteří se zde rádi setkávají s jeptiškami, jenž se o klášter starají. Jeptišky v klášteře žijí až od roku 1920, do té doby byl klášter mužský.

Agia Varvara v popředí, Timios Prodromos v pozadí

Moni Evangelismu: nachází se na místě s nádherným výhledem, ale je také součástí obranného systému proti nájezdům pirátů. Postaven byl v roce 1712 na základech staršího byzantského kláštera. Dnes zde žijí mniši.

Moni Evangelismu

Moni Sotiros: přestože nebyla nalezena zakládací listina, historikové se domnívají, že se jedná o jeden z nejstarších klášterů na ostrově. V roce 1821, kdy probíhalo v Řecku povstání proti Turkům, se zde ukryli skopeloští popové a mniši spolu se vzácnými předměty z okolních klášterů, aby je tak ochránili před Turky. Dnes zde žijí mniši.

Moni Sotiros

Written by admin

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *